Morskie Oko widok z kamery TOPR

Za nami bardzo ładny weekend, ten kto wybrał się w Tatry na pewno nie żałował. Zgodnie z prognozami niedziela była gorsza, popołudniu popadał także deszcz, ale wczesne wyjście w góry i tak gwarantowało dobre warunki. A jakie będą najbliższe dni?

Poniedziałek, 20 maja 2019 r.

Aktualnie w Tatrach mamy dość spore zachmurzenie, a szanse na przejaśnienia są, chociaż niezbyt wysokie. Czas nasłonecznienia stricte w Tatrach ma wynieść od 1 do 2 godzin, natomiast w Zakopanem aż do 5. Aktualnie na Kasprowym mamy 6 kresek, w Pięciu Stawach 8, nad Morskim Okiem 13, a w Zakopanem 18. Zgodnie z komunikatem lawinowym TOPR obowiązuje pierwszy stopień od wysokości 1800 m n.p.m. Od południa należy uważać na możliwe, przejściowe burze.

Wtorek, 21 maja 2019 r.

Drugi dzień tygodnia ma być bardzo podobny do pierwszego. Im niżej, tym lepsza pogoda i czas nasłonecznienia wyniesie do 5 godzin. Niestety na tatrzańskich szczytach będzie to od 1 do zaledwie 2 godzin, dlatego nie ma co liczyć na wyborne podziwianie widoków. Będzie nieco chłodniej, na Kasprowym 5 kresek, w Pięciu Stawach 8, nad Morskim Okiem 12, a w Zakopanem 16. TOPR prognozuje, że na ten dzień utrzyma się pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Od południa przejściowe deszcze.

Środa, 22 maja 2019 r.

To będzie z cała pewnością najbrzydszy dzień z dotychczasowych, ma po prostu padać, padać i padać. Na widoki nie ma co liczyć, słońce nie zajrzy nawet na sekundę. Na Kasprowym będą 4 kreski, w Pięciu Stawach 6, nad Morskim Okiem 10, a w Zakopanem 14. Na szczytach przewidywany jest śnieg z deszczem, poniżej tylko deszcz, dlatego będzie bardzo ślisko na co należy uważać.

Czwartek, 23 maja 2019 r.

Tego dnia znacząco spadną temperatury, a na Kasprowym odczuwalna będzie na minusie. W związku z tym aktualnie zapowiadane jest nawet kilka centymetrów śniegu, nie ma co jednak martwić się tym opadem, bowiem jeżeli nawet do niego dojdzie, to nie utrzyma on się zbyt długo. Tego dnia na Kasprowym mają być 3 kreski na plusie, w Pięciu Stawach 4, nad Morskim Okiem 10, a w Zakopanem 11. W niższych partiach Tatr, oraz w mieście należy spodziewać się deszczu.

Jak widać warunki do wędrowania w najbliższych dniach nie będą zbyt wyborne, dlatego zalecamy wybrać coś spokojniejszego, tak aby rozchodzić się przed zbliżającym się wielkimi krokami sezonem letnim.