warunki w Tatrach

W ostatnich dniach pogoda, a warunki to były dwie zupełnie inne rzeczy. W sobotę pogoda była piękna, warunki bardzo trudne (śnieg twardy, liczne oblodzenia). Niestety w Tatrach doszło do 2 wypadków śmiertelnych. Jak zapowiada się najbliższy tydzień?

Poniedziałek, 20 stycznia 2020 r.

Dzień rozpoczął się pochmurnie. Pułap chmur ok. 1700-2000 m n.p.m., wyżej widoczonść bardzo dobra. Warunki do działalności górskiej są trudne. Śnieg jest twardy, po wczorajszym opadzie przybył ok. 1 centymetr śniegu. Pod spodem miejscami lód. Poruszanie się wymaga doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim. Na wycieczki dolinne niezbędne są raczki i kijki. Biometr dziś niekorzystny, a ciśnienie wyjątkowo wysokie (1046 hPa). Czas nasłonecznienia wyniesie dziś do 3 godzin. W Zakopanem i nad Morskim Okiem jest - 1 stopień, na Kasprowym Wierchu - 6, a na Rysach - 8. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego: w pobliżu grani na stromych i bardzo stromych stokach mogą wystąpić niewielkie depozyty z nawianego śniegu leżące na twardym podłożu. 

Warunki dla turystów narciarskich (skiturowców) są  bardzo trudne. Śnieg jest bardzo twardy i zlodzony. Do podejść harszle są niezbędne, a do zjazdu dobrze naostrzone narty. Miejscami na trasach i szlakach narciarskich wystają kamienie.

Wschód słońca: 7:24  Zachód słońca: 16:15

Wtorek, 21 stycznia 2020 r.

Wtorek będzie słoneczny i cieplejszy niż poniedziałek. Czas nasłonecznienia wyniesie do 7 godzin, a wiatr powieje z prędkością do 30 km/h. W Zakopanem będzie 5 stopni, nad Morskim Okiem 4, na Kasprowym Wierchu - 1, a na Rysach - 2. Ciśnienie atmosferyczne obniży się do 1038 hPa. Przypominamy, że szlak zielony z Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej jest zamknięty do odwołania z powodu prac związanych z usuwaniem powalonych drzew.

Wschód słońca: 7:24  Zachód słońca: 16:16

Środa, 22 stycznia 2020 r.

W środę pogoda powoli będzie się zmieniać. Poranek zapowiada się słoneczny, na po południe progrozowane są opady śniegu (ok. 4 centymetry). Będzie mocniej wiać - na graniach wiatr osiagnie prędkość do 70 km/h. Rano temperatury będą zbliżone do tych wtorkowych, wraz z biegiem dla temperatura obniży się o ok. 5 stopni. Czas nasłonecznia sięgnie 3-4 godzin.

Wschód słońca: 7:22  Zachód słońca: 16:19

Czwartek, 23 stycznia 2020 r.

Po środowych opadach śniegu, w czwartek znów wyjdzie słońce. Prędkość wiatru obniży się do 35 km/h. Barometry wskażą 1034 hPa, a czas nasłonecznienia wyniesie do 6 godzin. W Zakopanem i nad Morskim Okiem będzie 1 stopień, na Kasprowym Wierchu - 5, a na Rysach - 6. 

Piątek również zapowiada się słoneczny, więcej chmur w sobotę.

Wschód słońca: 7:22  Zachód słońca: 16:21