Warunki w Tatrach na weekend

Fala upałów, która od początku czerwca zadomiła się na dobre nad Polską, w ostatnim czasie nieco zelżała. Oprócz temperatur zmieniła się także aura - częściej niż poprzednio pojawiają się opady i burze. Tak też będzie w nadchodzący weekend.

Piątek, 21 czerwca 2019 r.

Dla wielu z nas weekend rozpoczął się wcześniej niż zwykle. Ze względu na wczorajsze święto Bożego Ciała część turystów już wczoraj zaczęła urlop w Tatrach. Piątek to także pierwszy dzień lata. Pogoda jest typowo letnia - przy czym zamiast palącego słońca dominuje zagrożenie burzowe. Zwracamy uwagę na to, że w wielu miejscach zalega błoto, a wyżej śnieg (na podejściu na Rysy, na Orlej Perci, pod Wrotami Chałubińskiego, Zawratem, Przełęczą pod Chłopkiem, przy Siklawie i w Świstówce Roztockiej). Dziś temperatury kształtują się następująco: Zakopane 20 st., Morskie Oko 17 st., Kasprowy 11 st., Rysy 8 st. Już od godziny 12 występuje zagrożenie burzami, które utrzyma się przez całe popołudnie. Spadnie kilkanaście cm deszczu, natomiast będzie praktycznie bezwietrznie. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1016 hPa, a łączny czas nasłonecznienia to 3 h. Słońce wzeszło o godz. 4:34, a zajdzie o 20:49.

Sobota, 22 czerwca 2019 r.

Sobota, podobnie jak piątek, zdecydowanie nie będzie dniem sprzyjającym górskim wędrówkom. Po pochmurnym poranku od ok. godz 12. przez całe popołudnie mogą występować burze. Termometry wskażą 18 st. w Zakopanem, 17 st. nad Morskim Okiem, 11 st. na Kasprowym i 8 st. na Rysach. W przeciągu dnia ponownie spadnie kilkanaście centymetrów deszczu. Nadal będzie bezwietrznie, co na pewno nie będzie sprzyjać "przeganianiu" burzowych chmur. W ciągu całego dnia słońce raczej nie pojawi się zza chmur ani na chwilę. Ciśnienie wzrośnie do 1019 hPa. Dzień rozpocznie się o 4:34, a zakończy o 20:49.

Niedziela, 23 czerwca 2019 r.

W niedzielę lekka poprawa pogody. Zmaleje zagrożenie burzowe, choć w godzinach popołudniowych możemy nadal natknąć się na wyładowania. Należy zachować ostrożność i rozsądnie planować wycieczki. Będzie mniej deszczu - opady mają być absolutnie symboliczne. Temperatura w Zakopanem wyniesie ponownie 18 st. C., nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym 11, na Rysach 17. Wiatr tym razem wzrośnie do maksymalnie 30 km/h. Łączny czas nasłonecznienia w przeciągu dnia to niestety tylko 1 godzina. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1020 hPa. Wschód słońca ponownie o 4:34, a zachód o 20:49.

Najbliższy weekend nie będzie najlepszym dla turystów. Zwłaszcza w piątek i sobotę radzimy odpuścić sobie wyższe wyjścia. Osoby szczególnie złaknione gór za dzień wyprawy powinny wybrać niedzielę, cały czas śledząc prognozy i zawracając od razu w czasie nadejścia chmur burzowych. Życzymy udanego weekendu.