Morskie Oko

Zgodnie z prognozami pogody pierwsze trzy dni tygodnia były ładne, a w czwartek przyszło zapowiadane załamanie ( niewielkie opady śniegu, duże zachmurzenie). Zatem jakich warunków możemy spodziewać się podczas przedświątecznego weekendu? Zapraszamy do przeczytania naszej prognozy.

Piątek, 21 grudnia 2018

Pierwszy dzień weekendu nie przyniesie nam dużej poprawy w porównaniu z czwartkiem. Prognozowane jest zero godzin nasłonecznienia i duże zachmurzenie, zatem wysokogórskie wędrówki na pewno będą trudne, osobom niedoświadczonym całkowicie odradzamy samodzielne wyjścia. Nie będzie zbyt zimno, na Kasprowym termometry pokażą -6, w Pięciu Stawach -4, nad Morskim Okiem -2, a w Zakopanem do trzech kresek na plusie. Należy jednak wziąć pod uwagę narastającą siłę wiatru. Do południa na szczytach ma wiać około 30 km/h w porywach do 60 km/h. Później siła wiatru wzrośnie i będzie wynosiła około 55 km/h w porywach do 100 km/h. Wieczorem także będzie widoczne znaczące ocieplenie, które nie napawa optymizmem przed sobotą. TOPR cały czas na ten dzień przewiduje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Sobota, 22 grudnia 2018

 W przeciwieństwie do poprzedniego dnia, w sobotą spanie śnieg. Już rano na tatrzańskich szczytach będzie go o kilka centymetrów więcej, a do końca dnia ma spaść nawet 20 cm. Uwaga na silny wiatr! Tego dnia nie będzie żartów na tatrzańskich ścieżkach, siła wiatru wyniesie od 50 do 70 km/h, a w porywach znacząco przekroczy 100 km/h. Świeży śnieg szybko zawieje nowe ślady, dlatego wysokogórskie wędrówki należy planować z głową, a w takich warunkach najlepiej je odpuścić. Tego dnia odczujemy także znaczne ocieplenie. W Zakopanem termometry pokażą aż cztery kreski, nad Morskim Okiem 2 kreski powyżej zera, w Pięciu Stawach 0 stopni, a na Kasprowym Wierchy -2 kreski. Śnieg poniżej szczytów zapewne będzie mokry i ciężko, co utrudni wędrówkę. Prognozowany czas nasłonecznienia to zero godzin, zatem możemy spodziewać się pełnego zachmurzenia.

Niedziela, 23 grudnia 2018

Ostatni dzień weekendu będzie nieco podobny do pierwszego, na pewno ładniejszy od środkowego. Ciężko jednak mówić o dobrych warunkach do uprawiania turystyki. W niedzielę ma spaść łącznie do 18 cm śniegu, większość jednak wieczorem. W ciągu dnia możemy spodziewać się kilku centymetrów świeżego puchu. Nasłonecznienie wyniesie całe zero godzin, będzie także silnie wiało. Przed południem wiatr osiągnie 40 km/h, później będzie słabł, aby wieczorem osiągnąć prędkość 25 km/h. Należy wziąć poprawkę na zapowiadane, silne podmuchy, które miejscami mogą być nawet dwa razy silniejsze niż prognoza. W niedzielę będzie także nieco chłodniej. Na Kasprowym -6, w Pięciu Stawach -4, nad Morskim Okiem -1, a w Zakopanem do dwóch kresek powyżej zera. Przed wyjściem w góry sprawdź komunikat lawinowy wydawany przez TOPR, zabierz także cały, niezbędny sprzęt zimowy.

Prognoza pogody została sporządzona w czwartek 20.12.2018 o godzinie 15:00. Zbliżający się weekend niestety nie dostarczy nam przepięknych widoków i bezpiecznych wędrówek. Zalecamy rozsądek.