Warunki w Tatrach

Przed nami przedostatni weekend kwietnia. W tatrzańskich dolinach panuje już piękna wiosna, a prognozy napawają nadzieją na udane górskie wędrówki. Jak będą kształtowały się warunki na najbliższe dni? Przeczytajcie koniecznie w naszej prognozie.

Piątek, 21.04.2023 r.

Warunki turystyczne w wyższych partiach gór są niekorzystne. Na szlakach wciąż zalega warstwa mokrego i grząskiego śniegu. Miejscami, szczególnie w godzinach porannych mogą występować oblodzenia. Obecnie powyżej 1700 m n.p.m obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. Ze względu na wzrost temperatury wciąż utrzymuje się ryzyko schodzenia samoczynnych lawin z ciężkiego śniegu. Piątek zapowiada się pogodnie, z niewielkim zachmurzeniem. W ciągu dnia możemy spodziewać się nawet do 8 godzin słońca. Wiatr słaby, na szczytach gór do 15 km/h. Termometry pokażą w Zakopanem 13ºC, nad Morskim Okiem 9ºC, na Kasprowym Wierchu 4ºC, a na Rysach -3ºC. Zachód słońca nastąpi o 19:41.

Sobota, 22.04.2023 r.

Sobota będzie najbardziej pogodnym dniem weekendu. Słońce wstanie o 5:35, a zajdzie o 19:42. Dzień będzie zatem bardzo długi, a czas nasłonecznienia wyniesie do sześciu godzin. TOPR prognozuje na ten dzień drugi stopień zagarożenia lawinowego, ale pamiętaj aby sprawdzić go koniecznie przed wycieczką. Warunki w wyższych partiach gór cały czas są zimowe! Marzenia o letnich wędrówkach trzeba odłożyć jeszcze o kilka długich tygodni. Wiatr będzie wiał z prędkością do 17 km/h, warunki do uprawiania turystyki będą na ogół dobre. Termometry pokażą w Zakopanem 14ºC, nad Morskim Okiem 10ºC, na Kasprowym Wierchu 6ºC, a na Rysach 1ºC. 

Niedziela, 23.04.2023 r.

Ostatni dzień weekendu także będzie ładny, a rozpocznie się on o 5:34. Zachód nastąpi o 19:44, a czas nasłonecznienia również wyniesie około sześć godzin. Przed wycieczką sprawdź komunikat lawinowy TOPR i koniecznie pamiętaj o zimowych warunkach! Te będą panowały jeszcze długo w Tatrach, do majówki, jak i bezpośrednio po niej na pewno nic się nie zmieni. Wiatr będzie umiarkowany, tj. do 24 km/h, zatem warunki do uprawiania turystyki będą na ogół dobre. Termometry pokażą w Zakopanem 16ºC, nad Morskim Okiem 11ºC, na Kasprowym Wierchu 6ºC, a na Rysach 2ºC.