Kamera nad Morskim Okiem

W ostatnich dniach przez Tatry przeszła fala ulew, które na dużych wysokościach zamieniały się w opady śniegu. Piątek w końcu jest słoneczny, ale dobra pogoda nie potrwa długo. Pozostałe dni weekendu będą kiepskie.

Piątek, 21 maja 2021 r.

Po intensywnych opadach deszczu i śniegu w Tatrach, mimo drugiej połowy maja, panują zimowe warunki. Śnieg zaczyna się od wysokości 1400-1500 m, a niżej jest mokro i grząsko od błota. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego na wszystkich wysokościach. Od dzisiaj TPN udostępnił ponownie szlaki w rejonie Doliny Czarnej Gąsienicowej, a więc m.in. ścieżki na Zawrat, Kościelec czy Granaty. Dzień jest słoneczny - potrwa to sumarycznie przez 8 h. Nie są przewidywane na dziś żadne opady. Temperatura w Zakopanem wynosi 15 st. C, nad Morskim Okiem 10, na Kasprowym Wierchu 4, a na Rysach 0. Wiatr umiarkowany - 40 km/h; jedynie w godzinach wieczornych może wysoko w górach zwiększyć prędkość do ok. 65 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1013 hPa. Słońce wzeszło dziś o 4:49, a zajdzie o 20:25.

Sobota, 22 maja 2021 r.

W sobotę pogorszenie pogody. Nieznacznie się ochłodzi, a w środkowej części dnia spadnie raczej przelotny deszcz, który na Kasprowym będzie miał postać deszczu ze śniegiem, a na wysokościach ok. 2500 m śniegu. Temperatury będą kształtować się następująco: Zakopane 13 st., Morskie Oko 7, Kasprowy 3, Rysy -2. Będzie wietrznie - do około 55 km/h, lecz w czasie trwania dnia wiatr będzie stopniowo słabł. W sobotę czasem zza chmur będzie przebijać się słońce - łącznie przez ok. 4 h. Ciśnienie tego dnia wyniesie 1011 hPa. Wschód słońca o 4:48, zachód o 20:26.

Niedziela, 23 maja 2021 r.

Niedziela będzie najbrzydszym dniem całego weekendu. Temperatury utrzymają się na poziomie soboty, ale będzie więcej deszczu, a w górach śniegu. W Zakopanem odnotujemy ponownie 13 st., nad Morskiem Okiem 7, na Kasprowym 3, a na Rysach -3. Przez cały dzień może padać słaby deszcz, który na Kasprowym Wierchu i wyżej przyjmie formę śniegu. Szacuje się, że w niedzielę może spaść ok. 7 cm białego puchu. Mimo to łącznie przez 4 h będzie świecić słońce. Wiatr w ten dzień raczej niewielki - do 25 km/h. Barometry wskażą 1016 hPa. Słońce pojawi się na horyzoncie o 4:47, a zajdzie o 20:27. Zalecamy rozsądek przy wyborze tras wycieczek na weekend. Warunki w górach są nadal zimowe i wymagają użycia pełnego sprzęt (raki, czekan, zestaw lawinowy). Osoby nie posiadające takie sprzętu powinny trzymać się szlaków w dolinach. Udanego weekendu!