Kamera Dolina Chochołowska

W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczne, a nadchodzący weekend przyniesie ich dalsze pogorszenie. W tej sytuacji należy poważnie wziąć pod uwagę odwołanie lub modyfikację swoich planów górskich.

Piątek, 21 stycznia 2022 r.

W Tatrach obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego. Silny wiatr utworzył depozyty śniegu, zaspy i nawisy, którymi przykryta została stara, bardzo twarda warstwa. To powoduje wzrost ryzyka zejścia lawin, zwłaszcza we formacjach wklęsłych. Prognozowane dalsze opady i silne podmuchy wiatru mogą tylko dodatkowo pogorszyć sprawę. W dolnych partiach jest ślisko, raczki absolutnie obowiązkowe. Wiatr może powodować łamanie się gałęzi drzew, a wyżej przysypywać przebieg ścieżek. Prosimy o zachowanie dużej ostrożności! Dodatkowym problemem jest silny mróz. Dziś termometry wskazują: -6 w Zakopanem, -10 nad Morskim Okiem, -13 na Kasprowym Wierchu i -20 na Rysach. W związku z silnym wiatrem, który osiąga około 70 km/h, temperatury odczuwalne są znacznie niższe i na Kasprowym Wierchu mogą wynosić -25 do -30 st., a na wysokości Rysów nawet -35. Dziś przez cały dzień słońce nie pojawi się na niebie. W ciągu dnia ma spaść 10-15 cm świeżego śniegu. Zachód o godz. 16:18.

Sobota, 22 stycznia 2022 r.

Pogodowo sobota nie będzie dniem lepszym od piątku. Po raz kolejny temperatury będą bardzo niskie, będzie silnie wiało, a do tego spadnie sporo śniegu. Na termometrach ujrzymy następujące wartości: Zakopane -6, Morskie Oko -9, Kasprowy -12, Rysy -18. Wiatr będzie osiągał prędkość 70 km/h, przez co temperatury odczuwalne wysoko w górach mogą oscylować w graniach -30 st. Spadnie około 15 cm świeżego śniegu, co wraz z wiatrem wyraźnie pogorszy sytuację lawinową. Przez cały dzień będzie pochmurno, a łączny czas nasłonecznienia nie przekroczy 1 h. Wschód słońca tego dnia o 7:23, zachód o 16:19.

Niedziela, 23 stycznia 2022 r.

W niedzielę ma być minimalnie cieplej niż w dniach poprzednich, ale nadal będzie wiać i znów możemy spodziewać się opadów śniegu. Temperatury wyniosą: -5 w Zakopanem, -7 nad Morskim Okiem, -11 na Kasprowym i -14 na Rysach. Wiatr powieje z maksymalną prędkością 70 km/h, w związku z tym na dużych wysokościach należy spodziewać się odczuwalnych temperatur w okolicach -25 st. C. Przez cały dzień będzie pochmurno i może spaść od 5 do 10 cm świeżego śniegu. Wschód słońca w niedzielę o 7:22, zachód o 16:21. Życzymy udanego weekendu!