Hala Gąsienicowa Kamera

Nadchodzi gwałtowna zmiana pogody. Już w sobotę pożegnamy gorące lato, znacząco się ochłodzi, a na wysokości grani spadnie śnieg. Wydaje się, że to solidna zapowiedź tegorocznej zimy już w końcówce września.

Piątek, 21 września 2018 r.

Na ten moment warunki na szlakach są nadal dobrze i śmiało można stwierdzić, że piątek będzie ostatnim dniem takiej pogody - sprzyjającej górskim wędrówkom. W Zakopanem dziś jest ciepło - mamy 23 st. C. Nad Morskim Okiem termometry wskazują 19 st. C, na Kasprowym 12, a na Rysach 8. Przewidywane jest łącznie 10 h nasłonecznienia, co w połączeniu z coraz krótszym dniem powoduje, że praktycznie przez cały dzień słońce nie będzie znikać za horyzontem. Ciśnienie wynosi 1016 h, natomiast jest trochę wietrznie - zwłaszcza w wyższych partiach gór, gdzie porywy osiągają prędkość 50 km/h. Nie są przewidywane żadne opady - do końca dnia, a także w nocy będzie ciepło. Słońce wzeszło o godz. 6:24, a zajdzie o 18:40.

Sobota, 22 września 2018 r.

W sobotę około godziny 7-8 rano rozpocznie się rewolucja pogodowa. W bardzo krótkim czasie gwałtownie się ochłodzi, spadając o kilka stopni. Lunie deszcze, który w ciągu dnia, w miarę jak temperatura będzie dalej spadać, na wysokości ok. 2500 m zamieni się w śnieg, a niżej w śnieg z deszczem. Maksymalnie temperatura spadnie do: 10 st. C w Zakopanem, 8 st. C nad Morskim Okiem, 2 st. C na Kasprowym Wierchu i -1 st. C na Rysach (od godz. ok. 17.). Będzie silnie wiało - do 60 km/h, a ciśnienie wzrośnie do wartości 1021 hPa. Słońce pojawi się na horyzoncie o godz. 6:27, a zajdzie o 18:36. Po zmroku wysokogórskie partie Tatr skuje mróz.

Niedziela, 23 września 2018 r.

W niedzielę pogoda lekko się uspokoi, ale nadal tkwić będziemy w ochłodzeniu. Termometry wskażą: 14 st. w Zakopanem, 10 nad Morskim Okiem, 2 na Kasprowym Wierchu i aż -3 na Rysach. Będzie nadal pochmurno, natomiast tego dnia nie są przewidywane dalsze opady. Wiatr nadal spory - do 65 km/h, a ciśnienie utrzyma wartość z dnia poprzedniego i wyniesie 1021 hPa. Wschód słońca będzie miał miejsce o 6:29, zachód o 18:34. Opady śniegu i deszczu, a także porywisty wiatr spowodują zdecydowane pogorszenie warunków do podróżowania. Prosimy o przemyślenie wycieczek w góry - zwłaszcza w sobotę. Wszystkim Tatroholikom życzymy udanego weekendu!