warunki w Tatrach

W miniony weekend warunki do wędrówek były całkiem dobre. Wędrówkę mógł jednak uprzykrzać silny wiatr. A jakie warunki czekają na nas w Tatrach w najbliższych dniach?

Poniedziałek, 21 października 2019 r.

Tatrzański dzień rozpoczął się słonecznie. Niebo jest praktycznie bezchmurne, a wiatr osiąga prędkość do 20 km/h. W Zakopanem jest teraz 20 stopni, nad Morskim Okiem 18, na Kasprowym Wierchu 14, a na Rysach 10. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś aż 8 godzin! Na tatrzańskich szlakach (i na drogach do nich) czeka nas jednak sporo utrudnień: na drodze pomiędzy rondem na Wierchporońcu a Łysą Polaną występują utrudnienia z powodu remontu drogi; zamknięty jest szlak do Doliny Pięciu Stawów od Wodogrzmotów Mickiewicza oraz szlak w Dolinie Strążyskiej, a urudnienia związane z remontem napotkamy na następujących szlakach: czerwony na odcinku Kasprowy Wierch - Przełęcz Liliowe, zielony na odcinku Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch, żółty z Polany Olczyskiej na Nosalową Przełęcz, schody do Kaplicy na Wiktorówkach oraz okolice punktu wejściowego do Doliny Małej Łąki.

Wschód słońca: 7:09 Zachód słońca: 17:37

Wtorek, 22 października 2019 r.

Wtorek ma być równie piękny! Wysokie jak na tę porę roku temperatury: 20 w Zakopanem, 19 nad Morskim Okiem 19, na Kasprowym Wierchu 13, a na Rysach 9. Przez cały dzień będzie świecić słońce - na całodniową lampę krem z filtrem jest niezbędny. Wiatr osiągnie prędkość do 20 km/h, czas nasłonecznienia wyniesie do 7 godzin, a ciśnienie atmosferyczne 1023 hPa. Powyżej 2000 m n.p.m. na północnych stokach i w  miejscach zacienionych utrzymuje się jednak niewielka warstwa śniegu, pod którą występują oblodzenia.

Wschód słońca: 7:09 Zachód słońca: 17:37

Środa, 23 października 2019 r.

Zapowiada się naprawdę piękny tydzień w Tatrach. Dobrych warunków spodziewać się można również w środę. Temperatury wzrosną średnio o 1 stopień w stosunku do poprzedniego dnia. Będzie zatem ciepło, bezchmurnie, a wiatr osiągnie prędkość max. 25 km/h. Wybierając się jednak na szlak - mimo pięknej pogody - trzeba pamiętać, że mamy już końcówkę października, a dzień jest znacznie krótszy niż w miesiacach wakacyjnych i uwzględnić to przy planowaniu wędrówki. 

Wschód słońca: 7:11 Zachód słońca: 17:35

Czwartek, 24 października 2019 r.

Nudno :) W czwartek pogoda będzie bardzo podobna do tej z poprzednich dni. Piękne słońce, bezchmurne niebo i coraz krótsze dni. Termometry w Zakopanem pokażą 22 stopnie, nad Morskim Okiem 19, na Kasprowym Wierchu 12, a na Rysach 11. Ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1016 hPa. 

Warunki do wędrówek w najbliższych dniach będą naprawdę dobre - nic tylko panować plecak! Przed wyjściem na szlak sprawdź orientacyjny czas przejścia i spakuj do plecaka czołówkę. Rano niektóre szlaki są oblodzone, warto mieć to na uwadze. 

Wschód słońca: 7:13 Zachód słońca: 17:32