warunki weekendowe w Tatrach

W tym tygodniu rozpoczęło się kalendarzowe lato, jednak prognozy na weekend przywodzą na myśl raczej początek wiosny. Niestety nie możemy się spodziewać słońca i wysokich temperatur.

Piątek, 22 czerwca 2018 r.
Warunki do wędrówki nie są korzystne, gdyż po nocnych opadach deszczu szlaki są mokre i śliskie, niektóre mogą być nawet podtopione. Powyżej 2000 m możemy spodziewać się oblodzenia i cienkiej warstwy śniegu, a niski pułap chmur znacznie ogranicza widoczność. Twardy śnieg niezmiennie zalega na szlaku na Rysy, na Mieguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, w Żlebie Kulczyńskiego oraz na szlaku na Zawrat i na Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej. Przypominamy, że do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy i doświadczenie. 

Piątek będzie pochmurny i chłodny. W Zakopanem termometry pokażą 10 st. C, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym Wierchu 2. Na Rysach temperatura będzie oscylować około zera: w dzień maksymalnie 1 st., w nocy do -4 st. C. Na najwyższym szczycie Polski wiatr powieje z prędkością 25 km/h, do południa poprószy lekki śnieg, a w nocy także spodziewane są opady śniegu. Ciśnienie wynosi dziś 1017 hPa, słońce wstało o 4:34 i zajdzie o 20:49. 

Sobota, 23 czerwca 2018 r.
W sobotę nie możemy się spodziewać poprawy warunków. W Zakopanem i nad Morskim Okiem spodziewane są przelotne opady deszczu, na Kasprowym Wierchu w ciągu dnia deszcz, a wieczorem i w nocy śnieg. Na Rysach wiatr do 30 km/h i również opady śniegu. Temperatura w stolicy Tatr wyniesie 11 st. C, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym Wierchu 1. Na Rysach termometry wskażą 2 stopnie poniżej zera. Ciśnienie prawie bez zmian: 1017 hPa. Wschodu słońca możemy się spodziewać o 4:34, zaś zachodu o 20:49.

Niedziela, 24 czerwca 2018 r.
Ostatni dzień weekendu zapowiada się podobnie jak sobota: zachmurzenie, przelotne opady deszczu, na Rysach i Kasprowym znów poprószy śnieg, ale wiatr nieco osłabnie. Termometry pokażą w Zakopanem 12 st. C, nad Morskim Okiem 9, na Kasprowym 3, a na Rysach 0. Czas nasłonecznienia będzie znikomy i wyniesie do 3 godzin nad Morskim Okiem, ciśnienie zaś utrzyma się na poziomie 1016 hPa. Słońce wzejdzie o 4:35, zajdzie o 20:49. 

Prognozy na weekend nie są zbyt optymistyczne, a warunki na szlakach będą trudne ze względu na opady deszczu i śniegu. Należy odpowiednio przygotować się na wędrówkę i nie zapomnieć o niezbędnym wyposażeniu oraz sprawdzaniu najnowszych prognoz. Życzymy udanego weekendu!