warunki w Tatrach

W Tatrach nadal warunki jesienno-zimowe. W ostatnich dniach silny wiatr uniemożliwiał spokojną wędrówkę, a od wczoraj pada deszcz, śnieg z deszczem i śnieg. Jakie warunki prognozowane są na najbliższe dni?

Piątek, 22 listopada 2019 r.

Warunki do upływania turystyki są niekorzystne. Od wczoraj na Kasprowym Wierchu spadły 4 centymetry świeżego śniegu. Wiatr wieje z prędkością do 40 km/h godzinę, okresami pada deszcz i deszcz ze śniegiem, a na graniach śnieg. Temperatura obniżyła się do 9 stopni w Zakopanem, 4 nad Morskim Okiem, 0 na Kasprowym Wierchu i - 4 na Rysach. Temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie Polski wynosi - 13 stopni. Szlaki są mokre i śliskie, a w wyższych partiach gór występują oblodzenia. Śnieg zalega od wysokości ok. 1600 m n.p.m.

Przypominamy, że szlak w Dolinie Roztoki, od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest zamknięty do odwołania z powodu remontu. Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej jest czasowo wyłączone z eksploatacji do 20 grudnia z uwagi na zmianę podmiotu prowadzącego obiekt oraz konieczne prace konserwacyjno-remontowe, a Hotel Górski Kalatówki nie udziela noclegów do 12 grudnia.

Wschód słońca: 6:58 Zachód słońca: 15:51

Sobota, 23 listopada 2019 r.

Jutro będzie więcej rozpogodzeń, a czas nasłonecznienia wyniesie do 4 godzin. Nie powinno padać. W Zakopanem będzie 7 stopni, nad Morskim Okiem 3, na Kasprowym Wierchu - 1, a na Rysach - 3. Wiatr powieje z prędkością do 20 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1016 hPa, a w kolejnych dniach będzie spadać. Ciemno robi się już przed godziną 16, a wycieczke trzeba zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.

Wschód słońca: 7:01 Zachód słońca: 15:49

Niedziela, 24 listopada 2019 r.

Nieco cieplej będzie w niedzielę. Do tego więcej rozpogodzeń i niewielkie prawdopodobieństwo opadów. Czas nasłonecznienia wyniesie do 5 godzin, a ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1014 hPa. W Zakopanem będzie 11 stopni, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu -2, a na Rysach 0. Śnieg z pewnością nie zniknie, dlatego przed wyjściem w góry, trzeba koniecznie sprawdzić, jakie warunki panują na konkretnym szlaku i zabrać do plecaka sprzęt zimowy. 

W kolejnych dniach zapowiada się, że temperatury będą utrzymywać się poniżej 0 stopni, możliwe opady śniegu, wszak to już końcówka listopada.

Wschód słońca: 7:03 Zachód słońca: 15:48