Kamera TOPR Morskie Oko

W Tatrach trwa zapowiadane pogorszenie pogody. Obecne dni są szare, pochmurne i śnieżno-deszczowe. Możemy jednak spodziewać się jednego ładnego dnia w najbliższy weekend, co stworzy turystom okazję do udanej wędrówki. Możliwe, że będzie to jedyny tak piękny dzień w najbliższym czasie. Z pewnością więc wiele osób wyruszy na szlaki.

Piątek, 22 lutego 2019 r.

Gęsta mgła, bardzo słaba widoczność - tak wygląda ostatni dzień przed weekendem w Tatrach. Po polskiej stronie gór wciąż obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego, jednak na Słowacji - zarówno w Tatrach Wysokich, jak i w Tatrach Zachodnich - ogłoszona i obowiązująca jest "dwójka", którą u nas prognozuje się dopiero na sobotę. Temperatura znacznie niższa niż w ostatnich dniach - w większości miejsc jest już na minusie. W Zakopanem jeszcze 1 st. C, ale w górach spadła poniżej zera. Nad Morskim Okiem -1 st. C, na Kasprowym -6 st. C, na Rysach -9 st. C. W górach silny wiatr - w porywach nawet do 50 km/h - i to powoduje przestoje w kursowaniu wyciągów na Kasprowym Wierchu. TPN ostrzega również przed niskim pułapem chmur, który dodatkowo ogranicza widoczność. Ciśnienie 1032 hPa. Słońce wzeszło o 6:36, zajdzie o 17:10. Spodziewamy się dziś opadów śniegu - może go spaść do 5 cm w ciągu doby. Słońce czasem przebije zza chmur - możemy je ujrzeć dziś przez około 2 godziny.

Sobota, 23 lutego 2019 r.

Sobota zapowiada się piękna - będzie wytchnieniem od zachmurzenia i opadów. Na termometrach w Zakopanem -5 st. C, nad Morskim Okiem -6 st. C, na Kasprowym -10 st. C, na Rysach -15 st. C. Wiatr wciąż silny - w Zakopanem i dolinach, a także nad Morskim Okiem do 10 km/h, na Kasprowym do 40 km/h, na Rysach nawet do 50 km/h, co znacznie zmniejszy wartość odczuwalnej temperatury. Ciśnienie wzrośnie - barometry pokażą 1045 hPa. Wschód słońca o 6:35, zachód o 17:12. Brak prognozowanych opadów. Słońce na niebie pojawi się na około 8 godzin - można więc wędrować bez obaw, że nie zobaczy się tatrzańskich krajobrazów. 

Niedziela, 24 lutego 2019 r.

Niedziela z powrotem przyniesie lekkie pogorszenie pogody. Temperatura wzrośnie o kilka stopni: -2 st. C nad Morskim Okiem, -2 st. C na Kasprowym i -7 st. C na Rysach, a w Zakopanem 2 st. C. Wiatr słabszy - w Zakopanem i okolicy tylko do 5 km/h, w górach maksymalnie do 30 km/h na Rysach, na Kasprowym do 20 km/h. Ciśnienie spadnie do wartości 1039 hPa. Wschód będzie o godzinie 6:33, zachód o 17:14. Nie są prognozowane opady. Niebo będzie głównie zasnute chmurami, prawdopodobnie jednak słońce pojawi się na około 4 godziny.

Jak widać, pogoda na najbliższe dni zapowiada się bardzo zmienna. Najlepiej jest na bieżąco sprawdzać komunikaty i pogodowe, i lawinowe, by móc odpowiednio dobrać cel wędrówki do naszych umiejętności i doświadczenia. Życzymy wszystkim udanego wypoczynku i bezpiecznego przemierzania szlaków!