Kamera Chochołowska

W góry przyszedł halny, a wraz z nim ocieplenie. Pozostanie on z nami jeszcze do soboty, a potem stopniowo znów zacznie się ochładzać. Oto szczegółowa prognoza na weekend.

Piątek, 22 stycznia 2021 r.

Obecnie w Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg jest już częściowo przewiany, przez co podłoże jest bardzo zróżnicowane. Obecnie na Kasprowym Wierchu leży ok. 90 cm śniegu. Mamy 2. stopień zagrożenia lawinowego, ale wiele wskazuje na to, że po ogłoszeniu wieczornego komunikat wzrośnie on do "trójki". Dziś wysokie temperatury i silny wiatr. W Zakopanem notujemy 7 st. C, nad Morskim Okiem 1, na Kasprowym -1, a na Rysach -5. Wiatr w porywach osiąga 120 km/h, co stwarza poważne niebezpieczeństwo dla turystów i powoduje, że temperatury odczuwalne w górach kształtują się znacznie poniżej -10. Ciśnienie atmosferyczne jest stosunkowo niskie - mamy 1004 hPa. W Zakopanem dziś styczniowe opady deszczu - spadną go 2 mm. Wyżej śnieg - nawet do 10 cm. Dziś dzień praktycznie przez cały dzień pochmurny. Wschód słońca miał miejsce o 7:23, zachód zaś będzie o 16:20.

Sobota, 23 stycznia 2021 r.

Sobota będzie dniem bardzo podobnym do piątku, z tą różnicą, że spadnie więcej deszczu, a w górach śniegu. Temperatury będą kształtować się następująco: Zakopane 6 st., Morskie Oko 2 st., Kasprowy Wierch -1, Rysy -6. Wiatr nadal bardzo silny, w porywach będzie osiągał 110-120 km/h. Nadal cały dzień będzie pochmurno i z opadami. W Zakopanem spadną 2 mm deszczu, a na Kasprowym nawet do 20 cm śniegu. Ciśnienie spadnie jeszcze bardziej i wyniesie 998 hPa. Warunki na szlakach będa nadal bardzo trudne. Sobotni wschód słońca o godz.7:22, zachód o 16:21.

Niedziela, 24 stycznia 2021 r.

W niedzielę w końcu halny ustąpi i od razu przyjdzie ochłodzenie. Rano wiać będzie jeszcze w porywach do 80 km/h, ale w połowie dnia zmaleją one do ok. 40 km/h. Termometry wskażą następujące wartości: w Zakopanem 3 st., nad Morskim Okiem -1, na Kasprowym -2, a na Rysach aż -11. Nadal będzie padać, z tą jednak różnicą, że nawet w Zakopanem pojawi się przelotny śnieg. Ma go spaść do 2 cm, a wyżej w górach nawet do 10. Znów na niebie praktycznie nie będzie słońca, a warunki na szlakach po przejściu halnego na pewno będą trudne. Ciśnienie atmosferyczne tego dnia wyniesie równo 1000 hPa. Wschód słońca o 7:21, zachód o 16:23.

Nie będzie to dobry weekend dla turystów. Wycieczki w wyższe partie powinniśmy zdecydowanie odłożyć w czasie. W dolinach także należy uważać na odcinkach leśnych, gdyż silny wiatr zawsze niesie za sobą ryzyko łamania się drzew. Życzymy wszystkim dobrego i spokojnego weekendu!