Kamera Kasprowy Wierch

Przed nami październikowa zima. W ostatni weekend w Tatrach już pojawiło się kilka centymetrów śniegu, a w następnych dniach jego ilość znacząco się zwiększy. Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem białego puchu.

Poniedziałek, 22 października 2018 r.

Po ostatnich opadach śniegu szlaki przykryte są jego warstwą od wysokości ok. 1500 m. Niżej panuje jesień, jednakże jest mokro, gdyż niżej ostatnio padał deszcz. TPN odradza wyjścia w wyższe partie gór, ponieważ pod cienką warstwą śniegu w wielu miejscach zalega lód, co powoduje, że jest bardzo ślisko. W poniedziałek termometry wskazują następujące wartości: Zakopane 9 st., Morskie Oko 8, Kasprowy 3, Rysy -1. Jest słonecznie. Szacuje się, że łączny czas nasłonecznienia wyniesie ok. 7 h. Jest lekki, ale już odczuwalny wiatr, około 25 km/h. Ciśnienie dziś wynosi 1024 hPa. Na poniedziałek nie są przewidywane żadne opady. Słońce wzeszło o 7:11, a zajdzie o 17:36.

Wtorek, 23 października 2018 r.

We wtorek pogorszenie pogody. Na początku dnia objawiać się ono będzie tylko spadkiem temperatury, wzrostem wiatru i zachmurzeniem, natomiast w miarę upływu czasu zaczną pojawiać się - od godzin wieczornych - coraz silniejsze opady śniegu. Temperatura wyniesie: w Zakopanem 6 st. i tu należy spodziewać się wieczorem deszczu. Nad Morskim Okiem 2 st. C i śnieg, na Kasprowym 0, na Rysach -3 i także sypnie. Wzrośnie siła wiatru - do 50 km/h na Kasprowym, a na Rysach nawet do 90. Słońce przebije się przez chmury na łączny okres ok. 2 h. Ciśnienie tego dnia wyniesie 1017 hPa, czyli zanotujemy znaczący spadek. Wschód słońca o 7:13, zachód 17:34.

Środa, 24 października 2018 r.

W środę prawdziwy atak zimy. Przez cały dzień może spaść ok. 30 cm śniegu na Rysach i 20 cm na Kasprowym. Prawdopodobnie leciutko zabieli się także Zakopane, choć oczywiście w tym wypadku warstwa puchu będzie dużo mniejsza. Spadek temperatury w stosunku do dnia poprzedniego tym większy, im większa wysokość. W Zakopanem odnotujemy 4 st. C, nad Morskim Okiem 0, na Kasprowym - 7, a na Rysach aż -12! Wiatr ogromny - na graniach może  przekroczyć 100 km/h! Ciśnienie znów bardzo gwałtownie spadnie, osiągac wartość 1007 hPa. Tego dnia nie uświadczymy słońca na niebie, choć odnotujmy, że wschód mieć będzie miejsce o 7:15, zachód 17:33.

Czwartek, 25 października 2018 r.

W czwartek pogoda lekko wyhamuje. Nieco się ociepli, opady śniegu zelżeją, nadal będzie jednak wiało nawet do 85 km/h. Termometry wskażą: 8 st. w Zakopanem, 3 st. nad Morskim Okiem, -3 na Kasprowym i -4 na Rysach. Wszędzie przelotny opad śniegu. Ciśnienie tego dnia wyniesie 1013 hPa, a więc wzrośnie z stosunku do dnia poprzedniego. Czas nasłonecznienia 2 h. Wschód słońca o godz. 7:16, zachód 17:31. Pogorszenie pogody zbiegnie się w czasie w martwym sezonem w Tatrach, dlatego w najbliższych dniach lepiej odpuścić sobie wycieczki w wyższe partie gór i poczekać aż sytaucja się ustabilizuje.