Kamera Morskie Oko

Przed nami rekordowo zimny weekend w Tatrach i na Podhalu. Na górskich szczytach temperatury spadną poniżej -20 st. C, a wartości odczuwalne zbliżą się aż do -40 st. C! Poruszanie się po szlakach w takich warunkach jest ekstremalnie trudne, więc zalecamy rozsądek.

Piątek, 23 lutego 2018 r.

Dziś piątek, 23. dzień lutego. Słońce wzeszło o godzinie 6:34, a zajdzie o 17:12. Dzień nadal jest więc stosunkowo krótki. W górach od kilku dni nie było bardzo intensywnych opadów, więc większość szlaków jest przetarta, przy czym w wielu miejscach w wyższych partiach są to pojedyncze ślady. Bardzo ślisko jest na skrótach na drodze do Morskiego Oka. Słońce walczy dziś z chmurami - ogólny czas nasłonecznienia nie będzie jednak duży. Zarówno w Tatrach polskich, jak i słowackich obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. Temperatura dziś wynosi -2 st. C w Zakopanem, -7 nad Morskim Okiem, -8 na Kasprowym i -11 na Rysach. Wiatr znikomy, praktycznie nieodczuwalny. Ciśnienie wynosi 1022 hPa.

Sobota, 24 lutego 2018 r.

Po mroźnej nocy (-10 st. C w Zakopanem) sobota przywita nas umiarkowanym zachmurzeniem i dużym spadkiem temperatury. W stolicy Tatr odnotujemy temperaturę rzędu -8 st. C, ale dzięki wiatrowi o sile do 30 km/h odczuwać będziemy ok. -13. Nad Morskim Okiem w tym czasie termometry wskażą -9 (odczuwalna -17), na Kasprowym -17 (odczuwalna -27), a na Rysach -23 (odczuwalna -39!!!). W takich warunkach nawet spacer po dolinkach wymaga wielowarstwowego ubioru i ciepłych napojów w termosie. Prosimy o właściwe przygotowanie się. Całkowity czas nasłonecznienia jutro wyniesie ok. 3 h. Ciśnienie wyniesie 1023 hPa. Słońce powitamy o godz. 6:32, a pożegnamy o 17:14.

Niedziela, 25 lutego 2018 r.

Niedziela będzie najzimniejszym dniem weekendu. Możemy spodziewać się ekstremalnie niskich temperatur. W Zakopanem odnotujemy -12 st. C przy temperaturze odczuwalnej ok. -15 st. C. Im wyżej, tym będzie chłodniej - nad Morskim Okiem -13 (odczuwalna kilka st. niżna), na Kasprowym -22 (odczuwalna -30!!!), na Rysach -23 (odczuwalna -37!). Potężnym mrozom towarzyszyć będzie słońce - przez ok. 6 h w ciągu dnia. Wiatr umiarkowany, ciśnienie o wartości 1029 hPa. Słońce wzjedzie o 6:30, zajdzie o 17:16. Bardzo duże mrozy i wciąż istotne zagrożenie lawinowe muszą w nas wzmóc ostrożność. Dwa razy zastanówmy się zanim wyjdziemy w góry i kolejne dwa razy nad wyborem trasy. Na szlaku nie rozgrzewajmy się alkoholem. Udanego weekendu!