Kamera Hala Gąsienicowa

Po zaledwie jednym dobrym weekendzie warunki w Tatrach znów uległy pogorszeniu. Przed nami bardzo wietrzne i ciepłe dni. Niestety pojawią się też opady deszczu, a w górach śniegu.

Piątek, 23 lutego 2024 r.

Obecne warunki na szlakach można scharakteryzować jako trudne. Mimo wiosennej aury w miastach i w dolinach, w wyższych partiach gór nadal leży bardzo dużo śniegu - na Kasprowym mamy go 115 cm. Wiele ścieżek prowadzących przez Tatrzański Park Narodowy jest nieprzetartych, a sytuację dodatkowo pogarsza wiejący od kilku dni wiatr. Wiąże się to też z niskim pułapem chmur, który znacząco utrudnia orientację w terenie. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego dla wszystkich wysokości. W piątek termometry wskazują następujące wartości: 8 st. w Zakopanem, 2 st. nad Morskim Okiem, -1 na Kasprowym Wierchu i -4 na Rysach. Przewiduje się, że przez cały dzień słońce ani na moment nie wyjrzy zza chmur. Prognozuje się opady deszczu w Zakopanem, deszczu ze śniegiem na wysokości Morskiego Oka, a na graniach opad do 10 cm świeżego śniegu. Bardzo silny wiatr: w ciągu dnia do 80 km/h, a wieczorem do 110. Zachód słońca w piątek o 17:12.

Sobota, 24 lutego 2024 r.

Sobota będzie dniem nieznacznie cieplejszym od piątku, zwłaszcza w dolinach. Nadal utrzymają się opady i silny wiatr - zwłaszcza w pierwszej części dnia. Temperatury ukształtują się w sposób następujący: 10 st. w Zakopanem, 4 st. nad Morskim Okiem, -1 na Kasprowym i -4 na Rysach. Od rana do godz. 14-15 będzie utrzymywać się wiatr na poziomie 100-110 km/h. Po tym czasie zacznie on słabnąć. W Zakopanem znów deszcz, a w góracah może spaść ponad 10 cm śniegu. Również w sobotę przez cały dzień pełne zachmurzenie, a więc warunki na szlakach pozostaną niekorzystne. Wschód słońca tego dnia o 6:33, a zachód o 17:13.

Niedziela, 25 lutego 2024 r.

W niedzielę pogoda ulegnie tylko nieznaczne poprawie. Będzie nieco mniej opadów, a wiatr będzie minimalnie słabszy. Możliwe są także niedługie okresy ze słońcem na niebie. Tego dnia termometry wskażą temperatury podobne do piątku i soboty: w Zakopanem 10 st., nad Morskim Okiem 4 st., na Kasprowym Wierchu 0, na Rysach -4. Czas nasłonecznienia wyniesie maksymalnie 2 h. W dolinach przelotne opady deszczu, które stopniowo będą przechodzić w deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach w śnieg. Pokrywa może się powiększyć maksymalnie o 10 cm. Prędkość wiatru tego dnia będzie nadal duża, ale nie powinna przekraczać 80 km/h. Wschód w niedzielę o 6:31, a zachód o 17:15. Ze względu na panujące warunki apelujemy o przemyślenie wyjść w wyższe partie gór. Wszystkim życzymy udanego weekendu!