warunki weekendowe w Tatrach

Wczoraj nad Tatrami przeszła potężna burza. Rannych po uderzeniu pioruna zostało przynajmniej 157 osób, 5 zmarło. Sprawdzamy warunki pogodowe na najbliższe dni. Apelujemy o sprawdzanie prognoz pogody przed wyjściem na szlak i uważną obserwację zmieniających się warunków podczas wędrówek.

Piątek, 23 sierpnia 2019 r.

Pogoda w Tatrach zmienia się bardzo dynamicznie. Dzisiaj na przemian nad Tatrami świeci słońce i pojawiają sie chmury. Na popołudnie prognozowane są burze. W takich warunkach stanowczo odradzamy wyjście na szlak i przypominamy, że podczas wyładowań atmosferycznych najniebezpieczniej jest na graniach, w pobliżu cieków wodnych i sztucznych ułatwień. W Zakopanem jest teraz 20 stopni, nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym Wierchu 12, a na Rysach 8. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś maksymalnie 3 godziny. Wiatr słaby, w porywach do 15 km/h. Na szlakach zalega dużo błota, kamienie są śliskie. Zamknięty jest szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont.

Wschód słońca: 5:41 Zachód słońca: 19:40

Sobota, 24 sierpnia 2019 r.

Na sobotę prognozuje się warunki zbliżone do tych z piątku. Poranek ze słońcem, popołudnie z burzami. Apelujemy o rozważne wybieranie celów wycieczek lub zaniechanie ich. Będzie cieplej: do 23 stopni w Zakopanem, 21 nad Morskim Okiem, 14 na Kasprowym Wierchu i 10 na Rysach. Czas nasłonecznienia wyniesie od 3 do 7 godzin, ciśnienie atmosferyczne - 1024 hPa.

Wschód słońca: 5:43 Zachód słońca: 19:38

Niedziela, 25 sierpnia 2019 r.

Warunki do wędrówek nie ulegną poprawie w niedzielę. Niedzielny poranek zapowiada się słonecznie, po południu przejdą burze. Wiatr nadal słaby. Na graniach w podmuchach osiągnie prędkość maksymalnie 10 km/h. Termometry w Zakopanem pokażą 22 stopnie, 18 - nad Morskim Okiem, 12 - na Kasprowym Wierchu i 11 na Rysach. Czas nasłonecznienia wyniesie od 4 do 7 godzin. 

Takie warunki mają utrzmać się również po weekendzie. Prosimy o rozważne podjęcie decyzji dotyczącej wyjścia na szlak. 

Wschód słońca: 5:45  Zachód słońca: 19:37