warunki w Tatrach

Święta tuż za rogiem, a w Tatrach pogoda jak na wiosnę. No, przynajmniej do wczoraj. Przestał wiać halny, a dziś w nocy mieliśmy solidną dostawę białego puchu. Teraz sprawdzamy, jakie warunki do wędrówek będą na święta. 

Poniedziałek, 23 grudnia 2019 r.

W całych Tatrach spadł wyczekiwany śnieg, a jego świeża warstwa zalega na wszystkich szlakach. W wyższych partiach gór jest on nieprzetarty. 1. stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w całych - a nie tak jak do tej pory - od wysokości ok. 1700 m n.p.m. "Opad śniegu z mocnym wiatrem z kierunku SW pogorszy sytuację lawinową [...] Wskutek oddziaływania wiatru pokrywa śnieżna zróżnicowana, dużo pryzm i poduch śnieżnych, szczególnie w pobliżu grani po stronie zawietrznej. W ciągu dnia pogorszenie warunków" - czytamy w komunikacie lawinowym. Warunki do wędrówek są dziś niekorzystne - niski pułap chmur ogranicza, a miejscami uniemożliwia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W wyniku halnego, który wiał w ostatnich dniach, na niektórych szlakach mogą jeszcze zalegać połamane gałęzie i drzewa. Niezbędne jest posiadanie i umiejętność korzystania (!) z wyposażenia zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC). W Zakopanem są teraz 3 stopnie, nad Morskim Okiem 0, na Kasprowym Wierchu - 4, a na Rysach - 6. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna ma 8 centrymetrów. W ciągu dnia może dosypać dziś 15 centymetrów, w nocy - 25 centymertów.

Wschód słońca: 7:31 Zachód słońca: 15:44

Wtorek, 24 grudnia 2019 r.

Po kolejnych intensywnych opadach śniegu, warunki do uprawiania turystyki będą trudne (szlaki nieprzetarte), a zagrożenie lawinowe wzrośnie. TOPR prognozuje, że wzrośnie ono do 2. stopnia. Warstwy śniegu nie będą dobrze związane, a poruszanie się w takim terenie będzie wymagało doświadczenia i umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Prędkość wiatru na graniach dojdzie do 55 km/h, co również negatywnie wpłynie na zagrożenie lawinowe. Na szczególną uwagę zasługiwać będzie śnieg odłożony przez wiatr w formacjach wklęsłych (depresje, żleby, miejsca w pobliżu grani oraz u podnóża ścian). Czas nasłonecznienia wyniesie jutro maksymalnie godzinę. W Zakopanem będą 2 stopnie, nad Morskim Okiem - 1, na Kasprowym Wierchu - 5, a na Rysach - 7.

Wschód słońca: 7:31 Zachód słońca: 15:45

Środa, 25 grudnia 2019 r.

Sypać ma również całą środę, choć już nie tak intensywnie. Prędkość wiatru spadnie do ok. 35 km/h. Poranek zapowiada się pochmurny, ale po południu może (choć nie musi!) pokazać się słońce. W Zakopanem termometry pokażą 2 stopnie, - 1 nad Morskim Okiem, - 5 na Kasprowym Wierchu i - 10 na Rysach. Szlaki z pewnością będą nieprzetarte, a zagrożenie lawinowe znów wzrośnie. Apelujemy, by przed wędrówką sprawdzić warunki panujące na danej trasie, pogodę i zagrożenie lawinowe. Umiejętność oceny warunków podczas wycieczki będzie niezbędna i nieoceniona!

Wschód słońca: 7:33 Zachód słońca: 15:45

Czwartek, 26 grudnia 2019 r.

Kto narzekał na brak śniegu, ten powinien być szczęśliwy! W czwartek wciąż będzie sypać, a śniegu będzie więcej i więcej. Odwrotnie proporcjonalnie do ilości śniegu będzie z temperaturą. Ta sukcesywnie będzie spadać. W Zakopanem będzie 1 stopień, - 2 nad Morskim Okiem, - 7 na Kasprowym Wierchu i - 12 na Rysach. Wiatr na graniach osiągnie prędkość do 45 km/h, a czas nasłonecznienia wyniesie do godziny. 

Święta w Tatrach szykują się białe, mocno śnieżne i... ze złymi warunkami do wędrówek. Wzrost zagrożenia lawinowego, nieprzetarte szlaki, niski pułap chmur sprawią, że warunki będą bardzo trudne, a duże doświadczenie zimowe wymagane. Im bliżej weekendu - padać będzie mniej. 

Wschód słońca: 7:33 Zachód słońca: 15:45