Aktualne warunki w Tatrach

W najbliższy weekend Tatry zapewne będą powoli "zbierać się do kupy" po ostatnich intensywnych opadach deszczu, które podtopiły część szlaków. Na szczęście piątek ma być ostatnim chłodnym, deszczowym dniem.

Piątek, 24 maja 2019 r.

Dziś dzień rozpoczął się deszczowo, choć w miarę upływu czasu sytuacja ma się poprawiać. Po opadach podtopiona jest Jaskinia Mroźna, do której obecnie nie ma wstępu. Zalany jest także szlak przez Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów. Na wielu odcinkach jest bardzo dużo błota i wody, zwłaszcza na Ścieżce nad Reglami, pomiędzy Doliną Chochołowską a Lejową. Na szczytach Tatr minionej nocy spadło kilkanaście centymetrów świeżego śniegu. Należy pamiętać, że mimo iż już nie obowiązuje komunikat lawinowy, w wyższych partiach nadal leży śnieg, a w wielu miejscach warunki wymagają użycia sprzętu zimowego. Dziś w Zakopanem temperatura 11 st., nad Morskim Okiem 10 st., na Kasprowym 3, a na Rysach 11. Wiatr nie przekracza 20 km/h, a ciśnienie atmosferyczne 1014 hPa. Przewiduje się, że przez cały dzień słońce nie przedrze się zza chmur. Opady do godz. 14, potem ustaną. Wschód słońca miał dziś miejsce o 4:46, a zachód będzie o 20:28.

Sobota, 25 maja 2019 r.

W sobotę znaczna poprawa pogody. Temperatura wszędzie wzrośnie o kilka stopni Celsjusza i tak: w Zakopanem wyniesie ona 16 st., nad Morskim Okiem 13, na Kasprowym 8, a na Rysach 4 st. Prognozuje się 7-8 h nasłonecznienia i brak jakichkolwiek opadów. Wiatr ponownie nie przekroczy 20 km/h, a ciśnienie atmosferyczne ustabilizuje się na poziomie 1014 hPa. Należy pamiętać, że mimo słonecznej pogody szlaki nadal będą ślisko. Zalecamy zachowanie ostrożności. Wschód słońca tego dnia o 4:45, a zachód o 20:29.

Niedziela, 26 maja 2019 r.

W niedzielę zagrożenie burzami i przelotny deszcz. Temperatura jeszcze wzrośnie: w Zakopanem będziemy mieć 18 st. C, nad Morskim Okiem 15, na Kasprowym 8, na Rysach 5. Od godziny 14 należy unikać większych wysokości ze względu na możliwe burze. Czas nasłonecznienia tym razem ok. 6 h. Wiatr do 30 km/h, a barometry wskażą trzeci raz z rzędu 1014 hPa. Wschód słońca o 4:44, zachód o 20:30. W czasie ostatniego pełnego weekendu maja jedynym sensownym dniem na wędrówki wydawać będzie się sobota. W niedzielę zalecamy ograniczenie się do krótszych tras, które będzie można zakończyć tuż po południu. Uważajmy na błoto i śliskie kamienie. Życzymy udanego weekendu!