warunki weekendowe w Tatrach

Ostatnie dni były gorące i słoneczne, zatem wielu turystów korzystało z dobiegających końca wakacji. Nadchodzący weekend przyniesie jednak znaczne ochłodzenie.

Piątek, 24 sierpnia 2018 r.

Warunki na szlakach są dobre, więc ruch turystyczny nadal jest duży, a parkingi szybko się zapełniają. Trzeba się także liczyć z kolejkami na najbardziej popularnych szlakach, takich jak Giewont, Rysy czy Orla Perć. Przypominamy, że zamknięty jest szlak na odcinku Świnica – Zawrat, natomiast w Tatrach słowackich niedostępne są wszystkie szlaki w Dolinie Jaworowej oraz żółty szlak z Tatrzańskiej Leśnej do Wodospadów Zimnej Wody.

Temperatura w Zakopanem wynosi dziś 24 st. C, około południa spodziewana jest burza. Nad Morskim Okiem mamy 20 st. C, na Kasprowym 14 st. C, na Rysach 9 st. C. W niższych regionach będzie trochę słońca, ale czas nasłonecznienia w wyższych partiach wyniesie zaledwie około 3 godzin, spodziewane są tam burze i deszcz przez cały dzień. Wiatr na Rysach powieje z prędkością około 20 km/h, ciśnienie wyniesie dziś 1012 hPa. Dzień skraca się coraz bardziej: słońce wzeszło o godzinie 5:44, zajdzie o 19:39.

 

Sobota, 25 sierpnia 2018 r.

W sobotę temperatura spadnie, pojawią się ciemne chmury. Wszędzie spodziewane są opady deszczu oraz burze. Termometry wskażą następujące wartości: w Zakopanem 19 st. C, nad Morskim Okiem 16, na Kasprowym Wierchu 11, na Rysach 8. Na najwyższym szczycie Polski rano wiatr powieje z prędkością 35 km/h, później jednak nieco osłabnie. Ciśnienie tego dnia wyniesie 1011 hPa. Wschód słońca nastąpi o 5:45, zachód o 19:37.

 

Niedziela, 26 sierpnia 2018 r.

W niedzielę pogoda będzie jesienna: znacznie się ochłodzi, słońce nie wyjrzy zza chmur, będzie padał deszcz. Temperatura w stolicy Tatr i nad Morskim Okiem wyniesie zaledwie 11 st. C, na Kasprowym Wierchu 6, na Rysach 5. Przez cały dzień będzie padał słaby deszcz. Barometry wskażą 1014 hPa, a wiatr będzie wiał coraz słabiej: na Rysach od 25 km/h rano do 10 km/h w nocy. W niedzielę słońce wzejdzie o godzinie 5:47, a zajdzie o 19:35. W przedostatni wakacyjny weekend pogoda nie będzie sprzyjała wędrówkom, szczególnie trzeba uważać w sobotę. W razie nadciągającej burzy nie ryzykujmy: lepiej jak najszybciej opuścić granie i okolice stawów, kierując się w stronę bezpiecznych schronień. Życzymy Wam udanego weekendu!