Widok spod Chaty pod Soliskiem

Dzisiaj Wigilia Bożego Narodzenia! Pogoda jednak nie rozpieszcza, ale na pewno w Waszych sercach jest to bardzo radosny dzień przepełniony rodzinnymi spotkaniami. W ostatnich dniach pogoda w Tatrach także nie należała do najpiękniejszych. Niestety praktycznie nie doświadczyliśmy słońca, ale na szczęście spadło trochę świeżego śniegu. Jak będą wyglądały Święta Bożego Narodzenia? Zapraszamy do czytania naszej prognozy.

Poniedziałek, 24 grudnia 2018

Wigilijny poranek rozpoczął się całkowitym zachmurzeniem i zmian niestety nie widać. Prognozowane jest na dzisiaj całe zero godzin nasłonecznienia. W górach należy spodziewać się dostawy świeżego śniegu. Do końca dnia może spaść nawet do 30 centymetrów wysoko w górach, a aktualnie już pada. Oznacza to, że ścieżki będą zasypane śniegiem, a orientacja będzie wymagała ogromnej wiedzy i doświadczenia, bowiem mamy duże zamglenia. Są to warunki zdecydowanie dla osób doświadczonych. Nie jest natomiast zbyt zimny. Na Kasprowym mamy -5, w Pięciu Stawach -3, nad Morskim Okiem -2, a w Zakopanem w okolicy zera stopni. Od południa wiać będzie z prędkością około 50 km/h, a w porywach można spodziewać się znacznie większej wartości. W Tatrach mamy drugi stopień zagrożenia lawinowego, jednak nowy śnieg będzie miejscowo sytuację pogarszał, na co należy zwrócić uwagę. Bez sprzętu lawinowego nie wychodź w góry! Kilka dni temu na Słowacji miał miejsce śmiertelny wypadek, ofiara niestety nie miała lawinowego ABC.

Wtorek, 25 grudnia 2018

Boże Narodzenie będzie praktycznie identyczne jak Wigilia. Zero godzin nasłonecznienia, spadnie do 30 centymetrów śniegu, jednak w tym dniu znaczna większość wieczorem, wcześniej ma spaść zaledwie kilka centymetrów. Ścieżki jednak wciąż będą zawiane, dlatego należy uważać na swoją górską działalność. W takich warunkach bardzo łatwo o pobłądzenia. Spadną nieco temperatury. Na Kasprowym będzie -8, w Pięciu Stawach -6, nad Morskim Okiem -5, a w Zakopanem -2. Będzie także lżej wiało, około 35 km/h. Warunki do uprawiania turystyki będą niekorzystne. TOPR prognozuje na ten dzień drugi stopień zagrożenia lawinowego, jednak przed wyjściem należy sprawdzić aktualny komunikat, ten aktualizowany jest przez ratowników codziennie około godziny 18:00.

Środa, 26 grudnia 2018

Drugi dzień Świąt przyniesie poprawę pogody, a wszystkim spędzającym ten dzień na Podhalu zapewne doda trochę uśmiechu. Warunki mimo wszystko nie będą zbyt dobre, dlatego biorąc pod uwagę to, jak i poprzednie dwa dni ze sporymi opadami zalecamy rozsądne planowanie wycieczek, szczególnie dla osób bez doświadczenia. Szkoda, aby te Święta skończyły się dla Was akcją ratunkową. Tego dnia możemy spodziewać się około godziny słońca, szczególnie od południa. Będzie także nieco mniej wiało, około 30 km/h. W środę należy zwrócić uwagę na niewielki wzrost temperatury. Na Kasprowym ma być -6, w Pięciu Stawach -4, nad Morskim Okiem -3 i w Zakopanem około zera. Przed wyjściem w góry sprawdź koniecznie komunikat lawinowy! Warto dodać, że tego dnia nie będzie padał śnieg, można spodziewać się jedynie małego opadu jeszcze przed świtem.

Czwartek, 27 grudnia 2018

Pierwszy dzień po Świętach przyniesie nam dopiero nieco lepszą pogodę. Czas nasłonecznienia wyniesie do dwóch godzin. Przejaśnień możemy spodziewać się szczególnie do południa. Będzie także znacznie cieplej. Na Kasprowym ma być -3, w Pięciu Stawach -1, nad Morskim Okiem zero, a w Zakopanem trzy kreski na plusie. Należy pamiętać, że przy takich warunkach szlaki mogą być i zapewne będą śliskie. Nieco zelży także wiatr. Z samego rana będzie prawie bezwietrznie, później ma wiać do 25 km/h. Warunki na szlakach będą trudne, przed wyjściem sprawdź aktualny komunikat lawinowy. W czwartek ma spaść do 10 cm śniegu, jednak wszystko spadnie popołudniu, lub już w nocy.

Jak widać prognoza na Święta nie zapowiada się najlepiej, dlatego tym bardziej lepiej spędzić ten czas w rodzinnym gronie, lub na łatwych, tatrzańskich spacerach. Nie będzie to pogoda na wysokogórskie zdobycze, dlatego warto odłożyć chęci fascynującego, świątecznego zdjęcia na Facebooka, na później. Życzmy spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!