warunki w Tatrach

Ubiegłej nocy w Tatrach wiał huraganowy wiatr. Nadal podmuchy wiatru są bardzo mocne. Tatrzański Park Narodowy apeluje o rezygnację z wędrówek, a warunki określa jako skrajnie trudne. Czy w tym tygodniu jest szansa na poprawę warunków?

Poniedziałek, 24 lutego 2020 r.

W Tatrach cały czas bardzo mocno wieje. Dzisiejszej nocy prędkość wiatru na Kasprowym Wierchu dochodziła do 147 km/h. Warunki do wędrówek są skrajnie trudne, na szlaki mogą spadać powalone gałęzie i drzewa. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego, jednak z uwagi na silny wiatr i opady śniegu, sytuacja lawinowa może się pogarszać. W Tatrach Słowackich jest lawinowa 3. Porywy wiatru w ciągu dnia dochodzić będą do 80 km/h. Niski pułap chmur utrudnia, a momentami uniemożliwia orientację w terenie. "Powyżej górnej granicy lasu pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana, miejscami śnieg jest grząski i przepadający, a w innych miejscach twardy i zmrożony. Dodatkowym utrudnieniem są zawieje i zamiecie śnieżne ograniczające widzialność i utrudniające orientację w terenie co może być przyczyna pobłądzeń" - czytamy w komunikacie turystycznym TPN. W Zakopanem są 2 stopnie, nad Morskim Okiem - 2, na Kasprowym Wierchu - 7, a na Rysach - 11. 

Wschód słońca: 6:31 Zachód słońca: 17:13

Wtorek, 25 lutego 2020 r.

Na poprawę warunków we wtorek nie ma co liczyć. Wiatr przybierze na sile (w ciągu dnia porywy będą przekraczać 100 km/h - o 20 km/h więcej niż w poniedziałek). Przejaśnień będzie niewiele (czas nasłonecznienia do godziny). Będzie cieplej: 9 stopni w Zakopanem, 4 nad Morskim Okiem, - 2 na Kasprowym Wierchu i - 3 na Rysach. W ciągu dnia nie powinno sypać. 

Wschód słońca: 6:30 Zachód słońca: 17:15

Środa, 26 lutego 2020 r.

Synoptycy przewidują, że w środę w Tatrach padać będzie deszcz i śnieg z deszczem i śnieg. Temperatury nieco spadną. W Zakopanem będą 4 stopnie, 0 nad Morskim Okiem, - 4 na Kasprowym Wierchu i - 11 na Rysach. Prędkość wiatru sięgnie 60 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie maksymalnie 2 godziny.

Wschód słońca: 6:28 Zachód słońca: 17:16

Czwartek, 27 lutego 2020 r.

W czwartek słońce może pojawić się na dłużej niż w poprzednich dniach (czas nasłonecznienia maksymalnie 3 godziny). W ciągu dnia prószyć będzie śnieg, a wiatr powieje z prędkością do 40 km/h. W Zakopanem będzie 0 stopni, - 2 nad Morskim Okiem, - 9 na Kasprowym Wierchu i - 14 na Rysach. Pogodowo będzie to najładniejszy dzień w ciągu tego tygodnia. W piątek znów wróci bardzo silny wiatr, duże zachmurzenie i opady śniegu. 

Wschód słońca: 6:26 Zachód słońca: 17:17