warunki weekendowe w Tatrach

Pogoda w tym tygodniu była nieco kapryśna, wróciły wiosenne burze i deszcze. Jeśli zaplanowaliście weekend w Tatrach, nie mamy dobrych wieści – warunki nie będą sprzyjać wędrówkom.

Piątek, 25 maja 2018 r.
Po deszczowych dniach szlaki w części reglowej mogą być mokre, śliskie i błotniste, w niektórych miejscach szlakiem płynie woda. W zachodniej części Tatr wciąż można trafić na płaty starego śniegu, w Tatrach Wysokich niezmiennie panuje zima. Większość łańcuchów znajduje się pod śniegiem i niezbędny jest sprzęt zimowy. 

W piątek warunki do wędrówki będą najlepsze, co nie znaczy, że dobre. Mogą pojawić się przelotne opady deszczu, jednak w niższych partiach słońce będzie wyglądać zza chmur. W Zakopanem temperatura wyniesie 18 st. C, nad Morskim Okiem 15, na Kasprowym Wierchu 8. Na Rysach 5 st. C, w nocy burza. Wiatr bardzo słaby – do 10 km/h. Ciśnienie wynosi dziś 1018 hPa. Dzień rozpoczął się o 4:45, nadejścia nocy możemy spodziewć się o 20:29.
 

Sobota, 26 maja 2018 r.
Sobota przyniesie burze i ulewy, zarówno w dolinach, jak i na szczytach. Temperatura prawie bez zmian: w Zakopanem termometry pokażą 19 st. C, nad Morskim Okiem 15. Na Kasprowym Wierchu temperatura wyniesie 9 st. C, a na Rysach 7. Czas nasłonecznienia nie przekroczy 3 godzin, a ciśnienie nieco wzrośnie i wyniesie 1022 hPa. Słońce wzejdzie o 4:44, zajdzie o 20:30.

 

Niedziela, 27 maja 2018 r.
Po burzowej sobocie czeka nas równie burzowa niedziela. Wszędzie spodziewane są także ulewy. Temperatura podobna jak w poprzednich dniach: w Zakopanem 20 st. C, nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym 9. Na Rysach burze spodziewane są od rana, a wiatr całkowicie ucichnie w ciągu dnia. Temperatura na najwyższym polskim szczycie wyniesie 7 st. C. Ciśnienie pozostanie praktycznie bez zmian, 1021 hPa. Wschód słońca nastąpi o 4:43, zachód o 20:31. Czas nasłonecznienia będzie dłuższy niż w poprzednich dniach i wyniesie nawet do 6 godzin.

Nadchodzące burze sprawiają, że wyruszenie na szlak może być ryzykowne. Radzimy dobrze przemyśleć trasę i czas wycieczki, by burza nie zastała nas na szlaku. Wybierając się na wędrówkę w wyższe partie, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt zimowy. Życzymy udanego wypoczynku! 

 

Spodziewane warunki na podstawie prognoz z 24 maja 2018 r., godz. 15:00.