warunki w Tatrach

W weekend w Tatry powróciła zima. Świeży śnieg spadł w wyższych partiach gór, a warunki do wędrówki nadal są niesprzyjające.

Poniedziałek, 25 czerwca 2018 r.

Warunki do wędrówki nie są korzystne: szlaki są mokre i śliskie, na odcinkach leśnych błotniste, natomiast powyżej 2000 m pokryte cienką warstwą śniegu i oblodzone. W Tatrach Wysokich zalegają ponadto płaty starego śniegu, więc podczas wędrówki w te rejony konieczne jest korzystanie ze sprzętu zimowego. Przypominamy, że do odwołania nieczynne są szlak Świnica – Zawrat oraz Jaskinia Mroźna. 

Poniedziałek będzie pochmurny i chłodny. W Zakopanem 12 st. C, nad Morskim Okiem 11, na Kasprowym Wierchu 6, na Rysach 1. Wszędzie spodziewane są opady deszczu, na Rysach znów spadnie śnieg. Ciśnienie wyniesie 1019 hPa. Słońce wzeszło o 4:35, a zajdzie o 20:49.

 

Wtorek, 26 czerwca 2018 r.

We wtorek temperatura niemal bez zmian, nadal będzie także pochmurno. Deszcz będzie padał w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem spodziewana jest lekka mżawka. Na Rysach znów opady śniegu, a w Zakopanem spodziewana jest burza w godzinach popołudniowych. Temperatura w stolicy Tatr wyniesie 14 st., nad Morskim Okiem 10, na Kasprowym Wierchu 6, a na Rysach 2; barometry wskażą 1019 hPa. Wschód słońca nastąpi o 4:36, zachód o 20:49.

 

Środa, 27 czerwca 2018 r.

W środę czas nasłonecznienia będzie zerowy, znów możemy się spodziewać opadów deszczu. Termometry pokażą w Zakopanem 14 st. C, nad Morskim Okiem 12 st. C. Na Kasprowym Wierchu znów 6 st. C, natomiast na Rysach temperatura nieco wzrośnie i wyniesie nawet do 6 st. C w nocy, a zamiast śniegu będzie padał deszcz. Wiatr na najwyższym szczycie Polski będzie się wzmagał od 25 km/h rano nawet do 65 km/h w nocy. Ciśnienie atmosferyczne utrzyma się na podobnym co w poprzednich dniach poziomie i wyniesie 1018 hPa. Słońce wzejdzie znów o 4:36, zajdzie o 20:49.

 

Czwartek, 28 czerwca 2018 r.

Czwartek przyniesie ocieplenie, co wiąże się jednak z zagrożeniem burzowym. Temperatura w Zakopanem wyniesie 17 st., nad Morskim Okiem 14, na Kasprowym 9, a na Rysach 7 st. C. Burze spodziewane są w Zakopanem rano i wieczorem, na Rysach przez cały dzień. Wiatr na najwyższym szczycie Polski będzie słabł od 50 km/h rano do 20 km/h w nocy. Ciśnienie spadnie do 1011 hPa. Mimo wzrostu temperatury nie możemy liczyć na to, że słońce wyjrzy spoza chmur: dzień będzie pochmurny, potrwa od 4:36 do 20:49. Warunki w Tatrach niestety nie zachęcają do wędrówek, a w wyższych partiach nadal spodziewane są opady śniegu. Wraz z ociepleniem pod koniec tygodnia wzrośnie zagrożenie burzowe. Życzymy udanego tygodnia!