warunki w Tatrach

Ostatnio w Tatrach znów spadło sporo śniegu, a TOPR ogłosił 1. stopień zagrożenia lawinowego. Jakie warunki panują teraz w Tatrach i gdzie należy spodziewać się śniegu?

Poniedziałek, 25 listopada 2019 r.

Od rana nad Tatrami świeci piękne słońce i jest praktywnie bezwietrznie. Warunki do uprawiania turystyki są jednak trudne - w wielu miejscach zalega świeży śnieg i występują oblodzenia. 1. stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje od wysokości ok. 1900 m n.p.m. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś do 5 godzin. W Zakopanem jest 10 stopni, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym Wierchu 3, a na Rysach - 3. 

Od 23 listopada ponownie kursuje kolejka na Kasprowy Wierch. Nadal zamknięty jest szlak od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów. Trwa remont schroniska Murowaniec, w związku z czym nie udziela ono noclegów. Przenocować nie można również, do 12 grudnia w Hotelu Górskim Kalatówki.

Wschód słońca: 7:03 Zachód słońca: 15:48 

Wtorek, 26 listopada 2019 r.

Jutro trochę więcej chmur, nadal jednak będzie słonecznie. Na graniach wiatr w podmuchach osiągnie prędkość do 15 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1011 hPa, a w kolejnych dniach będzie spadać. W Zakopanem będzie 9 stopni, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu 1, a na Rysach - 4. Czas nasłonecznienia wyniesie do 3 godzin. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, jednak należy uważać  na depozyty śniegu nawianego do wklęsłych formacji terenowych (w żlebach, pod ścianami, w kociołkach).

 Wschód słońca: 7:05 Zachód słońca: 15:47

Środa, 27 listopada 2019 r.

W środę pogoda popsuje się trochę bardziej: będzie więcej chmur, a prędkość wiatru przybierze na sile. Czas nasłonecznienia wyniesie zaledwie godzinę. Nie powinno jednak padać. Wiatr na graniach osiągnie prędkość do 45 km/h - śnieg będzie przewiany, uwaga na depozyty śniegu np. w żlebach) - miejscami może to wpłynąć na wzrost zagrożenia lawinowego. W Zakopanem będzie 9 stopni, nad Morskim Okiem 3, na Kasprowym Wierchu - 1, a na Rysach - 2. Ciśnienie atmosferyczne obniży się do 1005 hPa.

 Wschód słońca: 7:05 Zachód słońca: 15:45

Czwartek, 28 listopada 2019 r.

W czwartek rano będzie ładnie, po południu więcej chmur, może padać deszcz. Wiatr powieje z prędkością do 25 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie godzinę, a ciśnienie atmosferyczne 999 hPa. W wyższych partiach gór może prószyć śnieg. W Zakopanem będzie 8 stopni, nad Morskim Okiem 4, na Kasprowym Wierchu 0, a na Rysach - 4. 

Pod koniec tygodnia tempratura na graniach obniży się średnio o 10 stopni. Na Rysach w piątek temperatura odczuwalna sięgnie - 24 stopni.

 Wschód słońca: 7:07 Zachód słońca: 15:45