Kamera TOPR Dolina Pięciu Stawów Polskich

Ostatnie dni lutego w Tatrach charakteryzować będzie zmienna pogoda. Będą dni ładniejsze, będą też takie, w których lepiej nie wychodzić w góry. Co konkretnie nas czeka? Zapraszamy do lektury.

Poniedziałek, 25 lutego 2019 r.

Tydzień rozpoczyna się od przeciętnej pogody. Przewidywane jest pół dnia nasłonecznienia, pół zachmurzenia. Po ostatnich dniach na szlakach jest bardzo ślisko - konieczne jest używanie raków. Przez Polskę, także przez Tatry, przechodzi fala bardzo wysokiego ciśnienia atmosferycznego - nawet w Zakopanem wynosi ono 1033 hPa. W górach obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. Na termometrach mamy 7 st. w Zakopanem, 6 nad Morskim Okiem, -1 na Kasprowym i -2 na Rysach. Jest wietrznie - do 50 km/h na graniach. Na dziś nie są przewidywane żadne opady. Słońce wzeszło o 6:31, a zajdzie o 17:15.

Wtorek, 26 lutego 2019 r.

We wtorek pogoda mocno się popsuje. Nastąpi spadek temperatury, a przede wszystkim zerwie się silny wiatr, którego stała prędkość na wysokości Rysów może osiągać 80 km/h. W wyższych partiach Tatr pojawią się także przelotne opady śniegu - możemy także spodziewać się pełnego zachmurzenia. Temperatura w Zakopanem wyniesie 4 st. C, nad Morskiem Okiem 2 st., na Kasprowym -2, a na Rysach -7. Przestrzegamy jednak, że ze względu na silny wiatr temperatura odczuwalna będzie dużo niższa. Ciśnienie nadal dosyć wysokie - 1025 hPa. Wschód słońca będzie mieć miejsce o 6:29, zachód o 17:17. 

Środa, 27 lutego 2019 r.

W środę znów nadejdzie polepszenie warunków pogodowych. Wiatr nieco mniejszy - w wyższych partiach możemy spodziewać się do 50 km/h, w Zakopanem i dolinach tylko do 10 km/h. Na termometrach będziemy mieć 5 st. w Zakopanem, 3 nad Morskim Okiem, -1 na Kasprowym i -8 na Rysach. Ciśnienie 1027 hPa. Wschód słońca o godzinie 6:26, zachód o 17:18. Na niebie niewielka ilość chmur, z przewagą słońca - pojawi się ono na niebie na około 7-8 godzin w ciągu dnia. Brak jakichkolwiek opadów.

Czwartek, 28 lutego 2019 r.

Czwartek bardzo ciepły. Na termometrach w wielu miejscach na plusie: w Zakopanem 12 st. C, nad Morskim Okiem 9 st. C, na Kasprowym Wierchu 2 st. C, a na Rysach -7 st. C. Wiatr w niższych partiach do 15 km/h, w górach możemy spodziewać się porywów do 35 km/h. Wschód słońca o godzinie 6:25, zachód o 17:20. Będziemy je oglądać tego dnia przez 9-10 godzin. Ciśnienie znacznie spadnie - barometry w czwartek pokażą tylko 1010 hPa. Opady ani zachmurzenie nie są na ten dzień prognozowane. Będzie to prawdopodobnie najładniejszy pogodowo dzień w tym tygodniu. Zalecamy wszystkim bieżące sprawdzanie komunikatów pogodowych i lawinowych oraz życzymy bezpiecznych wędrówek.