Morskie Oko widok z kamery TOPR

Za nami weekend, który zdecydowanie można zaliczyć do tych ładnych. Sobota była wręcz wybitna, osoby które wybrały się w góry, bardziej mogły obawiać się poparzeń, niż mrozów. Niedziela była nieco brzydsza, ale warunki i tak pozwoliły na dość ambitną turystyką wysokogórską. A jakie będą kolejne dni? Zapraszamy do naszej prognozy pogody.

Poniedziałek, 25 marca 2019 r.

Dzisiejszy dzień niestety nie będzie idealny do wyjść wysokogórskich. Na graniach jest dość wietrznie, aktualnie wiatr osiąga prędkość około 40 km/h. Poza tym czas nasłonecznienia wyniesie raptem dwie godziny, przez co widoki będą pojawiały się co jakiś czas, a następnie na ich miejscu pokaże się zachmurzenie. Jednak cieszyć mogą niskie temperatury wyżej w górach, dzięki czemu śnieg będzie lepszy do chodzenia, a zagrożenie lawinowe mniejsze. Aktualnie na Kasprowym mamy -5 kresek, w Pięciu Stawach -2, nad Morskim Okiem 2 na plusie, a w Zakopanem 5 kresek. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Warto zwrócić uwagę, że do wtorku rano może spaść kilka centymetrów śniegu.

Wtorek, 26 marca 2019 r.

Tego dnia zapowiadany jest niewielki opad, łącznie kilka centymetrów. Warunki będą bardzo podobne do tych z dnia wcześniejszego. Około 2 godziny nasłonecznienia oraz wiatr osiągający już nieco większą prędkość, bowiem około 50 km/h. TOPR prognozuje na ten dzień 2. stopień zagrożenia lawinowego. Przed wyjściem w góry należy jednak sprawdzić aktualne zagrożenie, bowiem prognozy nie zawsze sprawdzają się w materii lawinowej. Dobrą wiadomością jest fakt, że będzie chłodno. Na Kasprowym -7, w Pięciu Stawach -5, nad Morskim Okiem -1, a w Zakopanem 2 kreski na plusie.

Środa, 27 marca 2019 r.

Ten dzień zapowiada się naprawdę ładnie, chociaż prognozy nie są jeszcze do końca spójne. Czas nasłonecznienia ma wynieść do 6 godzin, chociaż jest szansa, że będzie nawet więcej. Zatem słońca nie zabraknie. Siła wiatru będzie znacząco malała i po wietrznej nocy, o godzinie 8 rano ma wynieść już raptem około 18 km/h. Oznacza to, że warunki będą dość dobre, biorąc pod uwagę temperatury dni wcześniejszych. Poruszanie się jednak będzie wymagało umiejętności oceny zagrożenia lawinowego. Środa przyniesie nam dokładnie takie same temperatury co wtorek, zatem śnieg powinien być dobrze związany.
 

Czwartek, 28 marca 2019 r.

Czwartek zapowiada się jako pochmurny dzień z coraz lepszą pogodą w jego trakcie, popołudniu może być już nawet całkiem ładnie (to zapowiedź piątku). Jednak tego dnia warunki do uprawiania turystyki będą trudne. Czas nasłonecznienia wyniesie raptem od jednej do dwóch godzin, zatem na wiele widoków liczyć nie będzie można. Na szczęście nie będzie wiało, na graniach wiatr nie powinien przekraczać 15-20 km/h. Na Kasprowym spodziewana temperatura to -4, w Pięciu Stawach -2, nad Morskim Okiem 2 na plusie, a w Zakopanem 5.

Jak widać najbliższe dni nie będą idealna do chodzenia, ale nie będą także bardzo złe. Dla osób doświadczonych jest spora szansa na górską działalność. Amatorom polecamy nabieranie doświadczenia po okiem bardziej doświadczonych osób, lub samodzielne wycieczki w niższe partie. Pamiętajcie, że zgubić można się nawet w terenie potencjalnie nietrudnym technicznie. Dla przykładu TOPR musiał wczoraj (tj. niedziela 24.03.2019 r.) sprowadzać turystykę z Czerwonych Wierchów, która zgubiła się na grani.