Hala Gąsienicowa Tatry

W ostatnich dniach pogoda była wręcz idealna do wędrowania, jednak nic co dobre nie może wiecznie trwać. Czy na pewno? Koniecznie sprawdź naszą prognozę planując weekend w Tatrach.

Piątek, 26 kwietnia 2019 r.

Dzisiejszy dzień rozpieszcza dobrą pogodą. Czas nasłonecznienia wyniesie aż do 10 godzin, a poza tym mamy bardzo wysokie temperatury. Na Kasprowym aż 11 kresem, w Pięciu Stawach 13, nad Morskim Okiem 18, a w Zakopanem 25. Można powiedzieć, że pod względem temperatury warunki są letnie. Oczywiście w górach wciąż zalega dużo śniegu, aktualnie mamy najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Dzisiaj należy uważać na bardzo silny wiatr, który będzie wiał z prędkością około 40 km/h, a w porywach nawet do 80 km/h. Warunki do wędrowania będą dzisiaj dobre, należy jednak dostosować poziom wycieczki do warunków, wiedzy oraz umiejętności.

Sobota, 27 kwietnia 2019 r.

Niestety, ale w sobotę nastąpi załamanie pogody. Będzie padał deszcz, a wyżej w górach deszcz ze śniegiem. Czas nasłonecznienia ma wynieść do jednej godziny, ale nie należy liczyć się z widokami. Na Kasprowym będzie 6 kresek, w Pięciu Stawach 7, nad Morskim Okiem 10, a w Zakopanem 13. Jak łatwo zauważyć nastąpi spore ochłodzenia. Na ten dzień TOPR prognozuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Tego dnia też uspokoi się wiatr, który nie powinien przekraczać 20 km/h.

Niedziela, 28 kwietnia 2019 r.

Ostatni dzień weekendu może zacząć się naprawdę zimowo. W sobotę w nocy ma się załamać pogoda, przez co może spaść nawet 11 cm śniegu. Co ciekawe przez samą niedzielę ma dopadać nawet do 25 cm śniegu! Jak widać zima nie daje za wygraną i kolejny rok z rzędu przed weekendem majowym oferuje nam dostawy białego puchu. Tego dnia polecamy zostać w domu, bowiem warunki nie będą sprzyjające do wędrowania, nawet po dolinach. Na Kasprowym będzie 0 stopni, w Pięciu Stawach 2 kreski, nad Morskim Okiem 6, a w Zakopanem 9. Zagrożenie lawinowe tego dnia miejscami może być wyższe, koniecznie przed wycieczką sprawdź komunikat lawinowy. Ewentualne wycieczki będą wymagały bardzo dużej wiedzy.

Jak widać weekend nie będzie nas rozpieszczał i piękny piątek to tylko miły złego początek. Z każdą godziną, aż do końca weekendu, będzie niestety tylko gorzej.