warunki weekendowe w Tatrach

Ostatnie dni w Tatrach upłynęły pod znakiem dobrej pogody i prawdziwego oblężenia - na szlaki wyszło mnóstwo osób. Czy słoneczna pogoda utrzyma się przez weekend? 

Piątek, 26 lipca 2019 r.

Poranek upłynął pod znakiem słońca. Ze względu na dobre warunki do działalności górskiej, w Tatry przyjechało mnóstwo osób. Dzisiaj parking w Palenicy Białczańskiej był pełny już o godzinie 8, a bilety internetowe do wjazdu kolejką na Kasprowy Wierch wyprzedano już wczoraj. Mimo obiecującego początku dnia, pogoda ulegnie pogorszeniu. Po południu nad graniami przejdą burze, będzie padać. Wiatr osiągnie dziś prędkość do 25 km/h. Jest ciepło - w Zakopanem 26 stopni, 22 nad Morskim Okiem, 15 na Kasprowym Wierchu, 11 na Rysach. Ciśnienie wynosi dziś 1012 hPa i w kolejnych dniach będzie sukcesywnie spadać. Czas nasłonecznienia wyniesie 8 godzin. 

Wschód słońca: 5:03 Zachód słońca: 20:28

Sobota, 27 lipca 2019 r.

Ten, kto myślał o ambitnych wyjściach górskich, najprawdopodobniej będzie zmuszony zmienić swoje plany. Przelotny deszcz ma padać od samego rana, po południu pojawią się burze. Będzie trochę chłodniej: 22 stopnie w Zakopanem, 19 na Rysach, 12 na Kasprowym Wierchu i 7 na Rysach. Czas nasłonecznienia wyniesie między 2 a 5 godzin. Wieczorem wiatr przybierze na sile i w nocy osiągnie prędkość do 50 km/h na graniach i będzie zapowiedzią jeszcze gorszych warunków w niedzielę. 

Wschód słońca: 5:03 Zachód słońca: 20:25

Niedziela, 28 lipca 2019 r.

Prędkość wiatru o poranku nie zmniejszy się - nadal będzie mocno wialo, w porywach do 50 km/h. Termometry wskażą 25 stopni w Zakopanem, 22 nad Morskim Okiem, 15 na Kasprowym Wierchu i 12 na Rysach, jednak odczuwalna temperatura, ze względu na wiatr, będzie niższa. Czas nasłonecznienia wyniesie ok. 3-4 godziny. Cały dzień będzie padać, regularnie nad Tatrami całą niedzielę będą przechodziły burze. Jeśli prognozy nie ulegną poprawie, stanowczo odradzamy wyjścia w góry. Będzie ślisko i bardzo niebezpiecznie.

Na poprawę pogody można liczyć dopiero w kolejnym tygodniu. Apelujemy o rozważne decyzje dotyczące wyjść na szlaki i stałe monitorowanie pogody.

Wschód słońca: 5:05 Zachód słońca: 20:24