Kamera Hala Gąsienicowa

Piątek powitał nas piękną, wiosenną pogodą, jednakże w trakcie weekendu nad Tatry przyjdzie poważne ochłodzenie i opady śniegu. W sobotę czeka nas diametralna zmiana pogody.

Piątek, 26 lutego 2021 r.

Po ostatnich bardzo ciepłych, jak na luty, dniach Tatry zmagają się z roztopami. Pamiętajmy jednak, że nocami temperatury nadal spadały poniżej zera, co spowodowało, że szlaki, także w dolinach, są bardzo oblodzone. W takich warunkach konieczne jest używanie raczków, a w wyższych partiach raków. Na terenie Tatr obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. W weekend ponownie spodziewany jest bardzo duży ruch turystyczny. Piątek ma być bardzo słoneczny - słońce będzie mocno świecić przez 10 h. Temperatury będą kształtować się następująco: Zakopane 15 st., Morskie Oko 12, Kasprowy 6, Rysy 1. Wiatr dzisiaj bardzo słaby, jedynie wysoko w górach, w środkowej części dnia, zbliży się do 50 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1024 hPa. Wschód słońca dziś miał miejsce o 6:28, a zachód będzie o 17:18.

Sobota, 27 lutego 2021 r.

W sobotę całkowite załamanie pogody. Słońce schowa się za chmury - przewidywany czas nasłonecznienia to jedynie 1 h. Pojawią się także opady śniegu - może spać do 5 cm białego puchu. Spadek temperatury wyniesie kilkanaście stopni w stosunku do dnia poprzedniego i tak: w Zakopanem odnotujemy 1 st. C, nad Morskim Okiem 0, na Kasprowym -1, a na Rysach aż -9! Tutaj także temperatura odczuwalna będzie wynosić ok. -20 st. C. Wiatr maksymalnie osiągnie prędkość około 45 km/h. Ciśnienie atmosferyczne będzie bardzo wysokie - barometry wskażą aż 1032 hPa. Tego dnia słońce pojawi się na niebie o 6:26, a schowa się za horyzontem o 17:19.

Niedziela, 28 lutego 2021 r.

Ostatni dzień lutego będzie generalnie dniem cieplejszym, który w stosunku do soboty wyróżni się 6 h nasłonecznienia i brakiem opadów. Temperaturom daleko jednak będzie do wartości ze środka tygodnia czy choćby piątku. W Zakopanem odnotujemy 5 st. C, nad Morskim Okiem 2 st., na Kasprowym -2, a na Rysach -7. Zmierzony zostanie wiatr o maksymalnej prędkości 40 km/h. Uwaga na bardzo wysokie ciśnienie - w stosunku do soboty wzrośnie ono jeszcze bardziej i wyniesie 1035 hPa. Wschód słońca o 6:24, zachód o 17:21. Weekend zapowiada się pogodowo gorzej niż poprzednie dni - oczywiście poza piątkiem, który jest piękny. Najgorszym dniem do podróży będzie sobota, dlatego warto w miarę możliwości przełożyć swoje plany wycieczkowe na niedzielę. Niezależnie od dnia, w którym wybierzemy się na szlak, pamiętaj, że warunki turystyczne w Tatrach są trudne. Wymagane jest doświadczenie zimowe, raczki, a wyżej raki, czekan i zestaw lawinowy. Życzymy wszystkim dobrego weekendu!