Kamera Pięć Stawów

Przed nami ostatni weekend maja. Po wielu tygodniach kiepskiej wiosny, tym razem będzie znacznie lepiej. W sobotę i niedzielę ma być całkiem ciepło i ładnie, choć nie unikniemy zagrożenia burzowego.

Piątek, 26 maja 2023 r.

Mimo iż mamy końcówkę maja, na tatrzańskich szlakach położonych powyżej 1600 m nadal obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Nic to dziwnego, gdy weźmiemy pod uwagę, że na Kasprowym Wierchu nadal leży 60 cm śniegu. Płaty są nieraz rankiem twarde i zmrożone, a popołudniami stają się mokre i cięzkie. Podróżowanie w takich warunkach zdecydowanie wymaga użycia sprzętu zimowego, tj. raków, czekana i zestawu lawinowego. Należy również mieć na sobie kask. Przypominamy, że w Tatrach nie można już jeździć na nartach. W piątek na termometrach: 16 st. w Zakopanem, 14 st. nad Morskim Okiem, 9 st. na Kasprowym Wierchu, 3 st. na Rysach. Dziś będzie pochmurno, a w godzinach wieczornych możemy spodziewać się deszczu, choć nie będzie on ulewny. Wiatr nie przekroczy 25 km/h. Zachód słońca równo o 20:30. 

Sobota, 27 maja 2023 r.

Sobota będzie dniem pogodnym. Według różnych prognoz w Tatrach może spodziewać się od 6 do nawet 11 h nasłonecznienia! Nie powinno także padać i nie są przewidywane burze. Temperatury ukształtują się na podobnym poziomie jak w piątek: Zakopane 17 st., Morskie Oko 15, Kasprowy 8, Rysy 3. Siła wiatru nie przekroczy 15 km/h. Słońce wzejdzie o 4:43, a zajdzie o 20:31.

Niedziela, 28 maja 2023 r.

Prognozy na niedzielę nie są jednoznaczne. Z jednej strony mowa o nawet do 10 h nasłonecznienia, z drugiej zaś w godzinach popołudniowych przewiduje się burze i przelotny deszcz. Wszystkie te możliwości należy wziąć pod uwagę planując tego dnia wyjście w góry. Na termomentrach: 19 st. w Zakopanem, 16 nad Morskim Okiem, 10 na Kasprowym Wierchu i 3 na Rysach. Wiatr bardzo nieduży - do 15 km/h. Wschód słońca o 4:42, zachód o 20:32. Życzymy udanego weekendu!