warunki weekendowe w Tatrach

Za nami wietrzne, zimne dni. W Tatry powróciła zima i śniegu na szlakach może być całkiem sporo. W weekend nastąpi cieplenie, ale pogoda nie będzie nas rozpieszczać.

Piątek, 26 października 2018 r.

Warunki na szlakach są niekorzystne: od wysokości około 1400 m zalega śnieg, który powyżej 1800 m jest mocno zmrożony i w wielu miejscach tworzy głębokie zaspy. Na szlakach w części reglowej możemy napotkać utrudnienia w postaci zwalonych gałęzi i pni, które pracownicy parku będą systematycznie usuwać. Przypominamy, że zamknięty jest szlak między Świnicą a Zawratem. Wędrowanie nieczynną ścieżką może być śmiertelnie niebezpiecznie, zatem apelujemy o przestrzeganie zakazu. Dziś w Zakopanem termometry pokażą 8 st. C, nad Morskim Okiem 4, na Kasprowym Wierchu 1, na Rysach -1;  dzień będzie pochmurny. Wiatr powieje słabiej niż w ostatnich dniach, osiagając prędkość do 45 km/h na Rysach. Ciśnienie wyniesie 1012 hPa; słońce wstało o 7:18, zajdzie o 17:29.


Sobota, 27 października 2018 r.

Dzień będzie pochmurny, ale temperatura wzrośnie. W Zakopanem termometry pokażą 11 st. C, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym Wierchu 3 (odczuwalne -3). Na Rysach tego dnia 0 st. C, jednak odczuwalne około -8; po południu spadnie tam kilka centymetrów śniegu, a wiatr powieje mocniej: do 65 km/h. W niższych regionach po południu możemy się spodziewać opadów deszczu, które nasilą się w nocy. Ciśnienie spadnie do 1006 hPa. Wschód słońca nastąpi o 7:19, zachód o 17:27.


Niedziela, 28 października 2018 r.

Niedziela przyniesie ocieplenie, jednak słońce się nie pokaże, a dzień będzie wszędzie deszczowy. W Zakopanem odnotujemy 15 st. C i ciśnienie 1008 hPa, nad Morskim Okiem 10 st. C, na Kasprowym Wierchu 5. Na Rysach tego dnia 2 st. C, rano poprószy jeszcze śnieg, zaś po południu będzie padał deszcz. Wiatr powieje tam z prędkością do 70 km/h. Dzień rozpocznie się o 6:21, słońce zajdzie o 16:25 – przypominamy, że z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu. Warunki do wędrówki będą niekorzystne. Mimo ocieplenia temperatura w nocy będzie spadać poniżej zera, zatem szlaki będą śliskie i oblodzone. Po zmiane czasu zmierzch będzie zapadał znacznie wcześniej, bo już po godzinie 16:00, więc należy zawsze mieć ze soba latarkę lub inne źródło światła. Życzymy udanego weekendu!