warunki weekendowe w Tatrach

Miniony tydzień był pogodny, choć w czwartek pogoda się pogorszyła i mogliśmy zaobserwować nawet opady śniegu na Kasprowym Wierchu. W weekend nie będziemy mogli narzekać na pogodę.

Piątek, 27 kwietnia 2018 r.

Warunki do wędrowania w Tatrach są zmienne: szlaki w części reglowej są mokre, śliskie i miejscami błotniste. Stan wód w potokach jest podniesiony. Powyżej górnej granicy lasu na szlakach wciąż leży śnieg, który rano jest zmrożony i twardy, zatem do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr konieczny jets sprzęt zimowy. Skończył się sezon dla skiturowców - od dziś zamknięte są szlaki w całych Tatrach (z wyjątkiem szlaku na Rysy).

Piątek będzie słoneczny. W Zakopanem termometry pokażą 16 st. C, nad Morskim Okiem 11, na Kasprowym Wierchu 4 st. Na Rysach temperatura spadnie do -3 st. C, wieczorem wzrośnie do 3 powyżej zera. Ciśnienie wynosi 1017 hPa. Słońce wzeszło o 5:26, zajdzie o 19:50, a całkowity czas nasłonecznienia wyniesie 10 godzin.


Sobota, 28 kwietnia 2018 r.

W sobotę powróci wyższa temperatura. W Zakopanem odnotujemy 21 st. C, nad Morskim Okiem 18, na Kasprowym Wierchu 10 a na Rysach 5 st. C. Będzie pogodnie, możliwy rozwój chmur. Na Rysach w nocy wiatr osiągnie prędkość 40 km/h. Ciśnienie znacząco się nie zmieni, barometry pokażą 1015 hPa. Wschód słońca nastąpi o 5:24, zachód o 19:52. 

 

Niedziela, 29 kwietnia 2018 r.

W niedzielę będzie znów pogodnie z możliwością rozwoju chmur. Temperatura nieznacznie wyższa niż w sobotę: w Zakopanem 23 st. C, nad Morskim Okiem 17. Na Kasprowym Wierchu temperatura wyniesie 9 st. C, tam dzień będzie pochmurny i wietrzny: wiatr osiągnie prędkość niemal 39 km/h. Na Rysach 7 st. C i również wiatr, w ciągu dnia 40 km/h, w nocy nawet do 55 km/h. Ciśnienie nieznacznie spadnie do 1013 hPa. Słońce wzejdzie o 5:22, zajdzie o 19:53. Weekend poprzedzający majówkę zapowiada się pogodnie, jednak przy planowaniu wędrówek w wysokie rejony należy pamiętać, że tam nadal panują zimowe warunki i konieczny jest odpowiedni sprzęt. Życzymy udanego wypoczynku i korzystania z dobrej pogody!