Kamera Hala Gąsienicowa

Przed nami ostatni weekend wakacji. Pod względem aury będzie on jednak bardziej przypominał późną jesień niż sierpień. Przewidywane są niskie temperatury, a w górach opady śniegu.

Piątek, 27 sierpnia 2021 r.

Za nami cały tydzień opadów. Szlaki są bardzo śliskie, co powoduje, że warunki do uprawiania turystyki górskiej są trudne. Jakby tego było mało, na dużych wysokościach temperatury zbliżają się do zera, co w oczywisty sposób może skutkować oblodzeniami. Zamknięty z powodu remontu jest szlak z Zawratu przez Świnicę na Świnicką Przełęcz. Piątek pogodowo wygląda podobnie do całego tygodnia. Jest bardzo zimno, w ciągu dnia przewidywane są opady deszczu, a około godziny 17 mogą pojawić się burze. Temperatury będą kształtować się następująco: w Zakopanem 12 st., nad Morskim Okiem 9, na Kasprowym Wierchu 3, na Rysach 0. Warto podkreślić, że w czasie gdy w dolinach będzie padać deszcz, na wyższych wysokościach stopniowo przechodzić będzie on w deszcz ze śniegiem, a następnie śnieg. Na Rysach może dziś spaść ok. 5 cm świeżego puchu. Wiatr nie będzie dziś doskwierał - maksymalne porywy osiągną 15 km/h. Ciśnienie atmosferyczne ukształtuje się na poziomie 1012 hPa. Wschód słońca dziś miał miejsce o 5:49, zachód będzie o 19:33.

Sobota, 28 sierpnia 2021 r.

Sobota będzie najładniejszym dniem podczas całego weekendu. Temperatury w stosunku do piątku nieznacznie wzrosną, na łącznie 4 h ma pojawić się słońca i nie są przewidywane żadne opady. W Zakopanem odnotujemy 15 st. C, nad Morskim Okiem 11, na Kasprowym Wierchu 6, a na Rysach 1. Tego dnia również nie będzie wiatr - maksymalna prędkość przewidywana jest dopiero na godziny wieczorne i wyniesie 20 km/h. Barometry w sobotę wskażą wartość 1014 hPa. Wschód słońca będzie mieć miejsce o 5:40, zachód o 19:31.

Niedziela, 29 sierpnia 2021 r.

W niedzielę od rana zapowiadane są opady deszczu. Na wysokości Kasprowego Wierchu będą one miały postać deszczu ze śniegiem, a wyżej śniegu. Przez cały dzień ani na moment na niebie nie pojawi się słońce. Termometry wskażą następujące wartości: 13 st. w Zakopanem, 9 st. nad Morskim Okiem, 4 st. na Kasprowym, 0 st. na Rysach. Wiatr będzie nieco silniejszy niż w dniach poprzednich - szacuje się, że maksymalnie osiągnie on 30 km/h. Ciśnienie atmosferyczne w niedzielę wyniesie 1011 hPa. Słońce pojawi się na niebie o 5:51, a zniknie za horyzontem o 19:29. Poza sobotą nie ma zatem co liczyć na choć trochę sprzyjającą pogodę, a i wtedy - po opadach deszczu i śniegu - warunki na szlakach zapewne będą trudne. Warto odłożyć ambitniejsze tury na późniejszy czas. Pamiętajmy też, że aktualnie zamknięte są obydwa szlaki na Świnicę, a także dolny szlak na Polanie Kalatówki. Od 1 września rozpoczną się pracę na szlaku na Rysy, który od wysokości Czarnego Stawu będzie całkowicie zamknięty. Życzymy wszystkim udanego weekendu!