warunki w Tatrach

Jesień w Tatrach trwa w najlepsze! Dni są już zdecydowanie krótsze, jest chłodniej, a szlaki bywają oblodzone. Jakie warunki czekają nas w najbliższy weekend?

Piątek, 27 września 2019 r.

Dzień rozpoczął się słonecznie, bezchmurnie. Pogoda typowo jesienna. Powietrze jest rześkie, a szlaki miejscami są mokre. W partiach szczytowych, zwłaszcza po stronie północnej mogą wystąpić oblodzenia. W Zakopanem jest teraz 17 stopni, nad Morskim Okiem 14, na Kasprowym Wierchu 9, a na Rysach 4. Wiatr wieje z prędkością do 20 km/h, a ciśnienie atmosferyczne sięga 1015 hPa. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś 6 godzin. Wyłączona z ruchu turystycznego - z uwagi na remont - jest kopuła szczytowa Nosala oraz szlaki doprowadzające na nią, a także niebieski szlak przez Boczań na Halę Gąsienicową aż do Przełęczy między Kopami. 

Wschód słońca: 6:31 Zachód słońca: 18:27

Sobota, 28 września 2019 r.

W sobotę "tatrzańskie niebo" pokryją chmury, z których może padać deszcz. Będzie też chłodniej: 15 stopni w Zakopanem, 11 nad Morskim Okiem, 6 na Kasprowym Wierchu i 2 na Rysach. Wiatr przybierze na sile i osiągnie prędkość do 40 km/h, co niekorzystnie wpłynie na temperaturę odczuwalną. Ta na Rysach wyniesie - 4 stopnie. Czas nasłonecznienia to maksymalnie 4 godziny. W wyższych partiach należy spodziewać się oblodzeń. 

Wschód słońca: 6:33 Zachód słońca: 18:24

Niedziela, 29 września 2019 r.

TPN zapowiedział, że tego dnia będą już otwarte szlaki prowadzące na Nosal, jednak przed wyjściem w góry należy upewnić się, czy rzeczywiście można już iść na ten szczyt. W niedzielę można spodziewać sie rozpogodzeń, jednak wiatr wciąż skutecznie będzie obniżał temperaturę odczuwalną. Na graniach osiągnie prędkość do 40 km/h, a w godzinach wieczornych wzroście do 60 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie do 6 godzin. Termometry w Zakopanem pokażą 19 stopni, nad Morskim Okiem 13, na Kasprowym Wierchu 6, a na Rysach 5. 

W najbliższych dniach z pewnością będzie można ruszyć na szlak, pamiętając, że dzień jest coraz krótszy, a szlaki mogą być oblodzone. Ryzyko wystąpienia burz jest już marginalne. 

Wschód słońca: 6:37 Zachód słońca: 18:21