Kamera TOPR Dolina Pięciu Stawów Polskich

Ostatnie tygodnie to zmienna pogoda w Tatrach i dużo deszczu. W porównaniu do ubiegłego roku - pogoda zdecydowanie nas nie rozpieszcza. A jakie warunki do wędrówek prognozowane są na najbliższe dni?

Poniedziałek, 27 maja 2019 r.

Dzisiaj w Tatrach pogoda w kratkę. Szlak z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest nadal zamknięty, a niektóre szlaki wciąż są podtopione, np. Dolina Roztoki - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Nie zabraknie słońca, może też delikatnie padać. Czas nasłonecznienia wyniesie do 4 godzin. Aktualnie w Zakopanem temperatura wynosi 19 stopni, w Morskim Oku 15, na Kasprowym Wierchu 7, a na Rysach 4 kreski. Popołudniu można spodziewać się zachmurzeń, co utrudni poruszanie się po szlakach. Ciśnienie wynosi 1113 hPa, na granich wiatr wieje z prędkością do 30 km/h, wieczorem znacznie się nasili (do 50 km/h). Wschód słońca: 4:43 Zachód słońca: 20:30.

Wtorek, 28 maja 2019 r.

To nie będzie najlepszy dzień na wędrówki. Wiatr, który nasili się w nocy, nie będzie słabnął. Pomimo słonecznego początku dnia, popołudniu niebo pokryją chmury, z których spadnie do 5 mm deszczu, prognozowane są również silne burze. Czas nasłonecznienia wyniesie godzinę, przez większość dnia nie ma więc co liczyć na piękne widoki. Silny wiatr w połączeniu z burzami sprawi, że warunki do poruszania się będą naprawdę trudne. Temperatura w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu temperatura z poprzedniego dnia się utrzyma, w Morskim Oku ma wynieść 14 st., a na Rysach zaledwie 4. Pamiętaj, że silny wiatr mocno wpływa na obniżenie temperatury odczuwalnej. Wschód słońca: 4:31 Zachód słońca: 20:30.

Środa, 29 maja 2019 r.

Fatalne prognozy z wtorku utrzymają się do środy. Wprawdzie przestanie silnie wiać, jednak ma zwiększyć się opad deszczu - do 8 mm. Temperatura się obniży, dlatego na graniach możliwy jest opad śniegu. Wschód słońca nastąpi o 4:41, a zachód o 20:31, przez cały dzień będziemy mieć brak nasłonecznienia. Temperatura w Zakopanem oscylować będzie w okolicach 10. kreski, na Kasprowym Wierchu sięgnie 4, w Morskim Oku przewiduje się 9 stopni, a na Rysach 2. Ciśnienie atmosferyczne wynosić będzie 1116 hPa. Warunki do uprawiania turystyki będą nadal ciężkie. 

Czwartek, 30 maja 2019 r.

Czwartek przyniesie delikatną poprawę pogody. Miejscami mogą wystąpić opady deszczu, zwłaszcza w godzinach porannych. Popołudniu warunki mają się poprawić, wyjdzie słońce. Czas nasłonecznienia wynosić będzie do 2h. Prędkość wiatru nadal utrzyma się na niskim poziomie - w podmuchach do 10 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1123 hPa. Termometry w Zakopanem pokażą 11 stopni, na Kasprowym Wierchu 4, w Morskim Oku 9, a na Rysach 2. Czwartek jest więc zapowiedzią kolejnych słonecznych, tatrzańskich dni. Słońce zajdzie o 20:32.

Prosimy o uważne śledzenie prognoz pogody i dostosowanie tras wędrówek do swoich umiejętności.