warunki w Tatrach

Miniony weekend, wbrew wcześniejszym prognozom pogody, był słoneczny. Śniegu, jak na styczeń - jak na lekarstwo. W kolejnych dniach pogoda pogorszy się, będzie mocno wiać, spadnie też trochę śniegu. Jedno jest pewne: warunki ulegną zmianie.

Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

Poniedziałkowy poranek rozpoczął słonecznie. Jest bezwietrznie, choć chłodniej niż w weekend. Termometry w Zakopanem pokazują 4 stopnie, nad Morskim Okiem 3, na Kasprowym Wierchu - 3, a na Rysach - 8. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego: pokrywa śnieżna zróżnicowana, lodoszreń, twardy wywiany śnieg miejscami stara nawiana warstwa. Na grani w wielu miejscach brak pokrywy śnieżnej. Również na wycieczki dolinne, do poziomu schronisk niezbędne są raczki i kijki trekkingowe. Wyżej - sprzęt zimowy (raki, czekan) i lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się nimi. Warunki dla turystów narciarskich (skiturowców) są  bardzo trudne. Do podejść niezbędne są harszle, a do zjazdu dobrze naostrzone narty. Miejscami na trasach i szlakach narciarskich wystają kamienie. 

Wschód słońca: 7:16 Zachód słońca: 16:27

Wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Wtorek cały dzień zapowiada się pochmurny, w ciągu dnia spadnie ok. 5 centymetrów świeżego śniegu. Wiatr powieje z prędkością do 60 km/h. Warunki będą bardzo trudne. Czas nasłonecznienia wyniesie zaledwie godzinę. Niski pułap chmur być może utrudni orientację w terenie. Temperatura będzie spadać w ciągu dnia, rano - na termometrach podobne wartości do tych poniedziałkowych, po południu: 2 stopnie w Zakopanem, - 2 nad Morskiem Okiem, na Kasprowym Wierchu - 3, a na Rysach - 9. Temperatura odczuwalna na Rysach wyniesie - 17 stopni. 

Wschód słońca: 7:16 Zachód słońca: 16:29

Środa, 29 stycznia 2020 r.

W środę więcej przejaśnień, choć nadal będzie wietrznie (do 60 km/h). Czas nasłonecznienia wyniesie do 2 godzin. Temperatura obniży się. W Zakopanm będzie 0 stopni, nad Morskim Okiem - 3, na Kasprowym Wierchu - 9, a na Rysach - 14 (temperatura odczuwalna - 28 stopni). Spadnie do 7 centymetrów świeżego śniegu. 

Wschód słońca: 7:15 Zachód słońca: 16:30

Czwartek, 30 stycznia 2020 r.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane, czas nasłonecznienia do 3 godzin. Rano będzie padać prószyć śnieg. Prędkość wiatru obniży się do 50 km/h. W Zakopanm będą 2 stopnie, nad Morskim Okiem - 1, na Kasprowym Wierchu - 7, a na Rysach - 13. Po południu więcej rozpogodzień. Po relatywnie ładnym, choć wietrznym czwartku, w piątek pogoda się załamie: wiatr do 90 km/h, opady śniegu (ok. 17 centymetrów w ciągu doby) i bardzo duże zachmurzenie. 

Wschód słońca: 7:13 Zachód słońca: 16:31