Morskie Oko

Za nami bardzo śnieżny, górski okres. Pokrywa śniegu w Słowackiej części Tatr Wysokich wynosi aktualnie około 140 cm. To bardzo dobry wynik, który na pewno cieszy wszystkich miłośników białego szaleństwa. Zbliżający się weekend przyniesie nam praktycznie jednakową pogodę, jednak dobrą czy złą? Zapraszamy do czytania naszej prognozy.

Piątek, 28 grudnia 2018

Dzisiejszy dzień pomimo prognoz zaczął się od lekkich przejaśnień, głównie w rejonie Morskiego Oka, które utrzymują się do teraz (godzina 9:02). Przewidywany czas nasłonecznienia ma jednak wynieść całe zero godzin, dlatego nie spodziewajmy się permanentnych widoków. Jest także dość ciepło. Na Kasprowym -2, w Pięciu Stawach 0, nad Morskim Okiem dwie kreski na plusie, a w Zakopanem o jedną kreskę więcej. Wiatr będzie wiał z prędkością około 35 km/h, w porywach do 50-60 km/h. Pod tym względem będzie dość spokojnie, jednak warunki do uprawiania turystyki są trudne. W Tatrach mamy drugi stopień zagrożenia lawinowego, na Słowacji w Tatrach Wysokich trzeci stopień. Sprzęt jak i wiedza są wręcz niezbędne. Przypominamy, że w takich warunkach bardzo łatwo zgubić ścieżkę, szczególnie, że większość tras powyżej schronisk nie ma założonego śladu. Pokrywa śnieżna zwiększy się dzisiaj do 15 cm na tatrzańskich wierzchołkach.

Sobota, 29 grudnia 2018

Drugi dzień weekendu będzie praktycznie identyczny jak ten poprzedni. Zero godzin nasłonecznienia, wiatr w granicach 20 km/h (nieco lżejszy), jednak w porywach dochodzący do 50 km/h. Będzie jednak nieco chłodniej. Na Kasprowym -6, w Pięciu Stawach -4, nad Morskim Okiem -2, a w Zakopanem jedna kreska powyżej zera. TOPR na ten dzień prognozuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Sobota będzie praktycznie bezśnieżna, bowiem do kolejnego dnia rano spadnie nie więcej jak pięć centymetrów śniegu. Warunki do uprawiania turystyki dalej będą trudne.

Niedziela, 30 grudnia 2018

Ostatni dzień weekendu będzie tym najbrzydszym. Spadnie około 30 centymetrów świeżego śniegu, zatem pogorszy się sytuacja lawinowa. Przed wyjściem w góry koniecznie sprawdź aktualny komunikat. Siła wiatru w ciągu dnia będzie wzrastała. Rano ma wiać około 15 km/h, od południa 30 km/h, a pod wieczór około 50 km/h. Należy wziąć poprawkę na fakt, że podmuchy miejscami na pewno będą sporo silniejsze. Temperatury będą wręcz identyczne jak w sobotę – zatem na Kasprowym -6, w Pięciu Stawach -4, nad Morskim Okiem -2 i w Zakopanem kreska powyżej zera. Warunki bez zmian będą trudne na tatrzańskich ścieżkach.

Jak możesz zauważyć warunki na weekend nie będą zbyt korzystne. Jeżeli nie byłeś zimą w górach nie wychodź zbyt wysoko! Zima to nie lato, już kilka razy TOPR ratował osoby, które zabłądziły w śnieżnej mgle, nie musisz być kolejnym. Aby odpowiednio przygotować się do zimy wybierz się na Kurs Turystyki Zimowej, lub Zimowy Obóz Wędrowny z Portalem Tatrzańskim – tam zobaczysz pod okiem fachowców z czym to się je.

 

Kliknij i zapisz się na Obóz Wędrowny

Kliknij i zapisz się na kurs - ostatnie miejsca!