Kamera Hala Gąsienicowa

Przed nami trzy dni bardzo wietrznej pogody. Warunki lawinowe już teraz są trudne, a wiatr i nowy opad śniegu spowodują dodatkowe ich pogorszenie. To nie będzie dobry weekend do uprawiania turystyki górskiej.

Piątek, 28 stycznia 2022 r.

Dzisiejsze warunki na szlakach są bardzo trudne. Pokrywa śnieżna jest niezwykle zróżnicowana w zależności od miejsca: od dużych depozytów słabo związanego śniegu po warstwę wywianą aż do starego, zlodowaciałego podłoża. Także w dolinkach jest bardzo ślisko. Obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego na wszystkich wysokościach. Sytuację systematycznie pogarsza silny wiatr i intensywnie padający śnieg. Na graniach porywy wiatru w dniu dzisiejszym mogą osiągnąć 100 km/h, a pokrywa śnieżna w ciągu dnia powiększy się o 20 cm. Temperatury kształtują się w sposób następujący: Zakopane 0, Morskie Oko -4, Kasprowy Wierch -8, Rysy -14. Temperatury odczuwalne w najwyższych partiach dochodzą do -30. Dziś przez cały dzień będzie pochmurno. Słońce zajdzie o 16:29.

Sobota, 29 stycznia 2022 r.

W sobotę będzie nieco cieplnej, a opady śniegu zelżeją. Cały czas będziemy mieli jednak silny wiatr, zwłaszcza rano i wieczorem. Jego prędkość ponownie osiągnie 100 km/h. Termometry wskażą 1 st. w Zakopanem, -3 nad Morskim Okiem, -4 na Kasprowym Wierchu i -6 na Rysach. W godzinach porannych może się pojawić trochę słońca - łącznie przez 3 h. Wieczorem powrócą opady śniegu i przewiduje się, że spadnie kolejne 10 cm. Wschód słońca o 7:15, zachód o 16:31.

Niedziela, 30 stycznia 2022 r.

W niedzielę najsilniejszy wiatr ze wszystkich weekendowych dni. Powieje z prędkością do 110 km/h. Wiatrowi towarzyszyć będą intensywne opady śniegu, a więc będziemy mieli do czynienia z zamieciami. Ma pojawić się kolejne 20 cm puchu. Jeśli chodzi o temperatury, to będą one wyglądały następująco: Zakopane 1, Morskie Oko -2, Kasprowy -4, Rysy -14. Temperatury odczuwalne wysoko w górach spadną poniżej -30 st. Cały dzień będzie pochmurny - słońce nie pojawi się na niebie ani na chwilę. Wschód o 7:14, zachód o 16:32.