warunki weekendowe w Tatrach

W ubiegły weekend w Tatry zawitała zima. Pod koniec mijającego tygodnia temperatura znów się podniosła, jednak w najbliższych dniach pogoda będzie zmienna.

Piątek, 28 września 2018 r.

Warunki na szlakach się poprawiają: śnieg zalega jeszcze powyżej 1600 m, jednak niżej już stopniał i szlaki mogą być mokre i błotniste. Trwają remonty na szlakach w Tatrach Zachodnich, jednak ścieżki są dostępne dla turystów. Przypominamy, że zamknięty jest szlak między Świnicą a Zawratem. Dzisiaj w górach sporo słońca: czas nasłonecznienia wyniesie około 7 godzin. Termometry pokażą 19 st. C w Zakopanem, 16 nad Morskim Okiem, 9 na Kasprowym Wierchu. Na Rysach 5 st. C, temperatura odczuwalna będzie jednak wynosić około 0, zaś po południu -2 st. C. Barometry wskażą dziś 1018 hPa, wiatr na najwyższym szczycie Polski będzie wiał z prędkością 25 km/h. Słońce wstało o 6:36, zajdzie o 18:23.


Sobota, 29 września 2018 r.

Sobota przyniesie kolejne ochłodzenie, dzień będzie pochmurny. Temperatura spadnie do 7 st. C w Zakopanem i 5 st. C nad Morskim Okiem. W wyższych regionach możemy się spodziewać ujemnych temperatur: na Kasprowym Wierchu -3 (odczuwalne do -11 st. C), zaś na Rysach -5 (odczuwalne -13 st. C). Przed południem poprószy śnieg, jednak spadnie go nie więcej niż 2 cm. Rankiem na Rysach powieje silny wiatr o prędkości 40 km/h, który jednak później się uspokoi. Temperatura w ciągu dnia będzie stopniowo wzrastać, po południu przejaśnienia. Ciśnienie wyniesie 1026 hPa, słońce wzejdzie o 6:38, zaś zachodu możemy się spodziewać o godzinie 18:21.


Niedziela, 30 września 2018 r.

W ostatni dzień września powróci nieco wyższa temperatura, będzie również bardzo słonecznie: czas nasłonecznienia wyniesie nawet 10 godzin. W Zakopanem termometry pokażą 13 st. C, nad Morskim Okiem 11, na Kasprowym 5, na Rysach 4. Wiatr znacznie osłabnie, jego prędkość nie przekroczy 15 km/h. W wyższych regionach rankiem i wieczorem temperatura będzie oscylowac około 0 st. C. Ciśnienie wyniesie 1021 hPa, dzień potrwa od 6:39 do 18:19. Niedziela będzie ostatnim tak słonecznym dniem w najbliższym czasie: w poniedziałek słońca już nieco mniej, zaś w kolejnych dniach spodziewany jest powrót niskich temperatur, opadów śniegu i silnego wiatru. Życzymy udanego weekendu!