warunki w Tatrach

W ostatnich dniach pogoda nieco się poprawiła, nie sprawdziły się prognozy zapowiadające burze i ulewy. Ten tydzień przyniesie poprawę warunków, przed nami słoneczne dni.

Poniedziałek, 28 maja

Warunki do wędrówki są zmienne, część szlaków w części reglowej jest nadal śliska i błotnista. W Tatrach Zachodnich nie ma już śniegu, ale w Tatrach Wysokich jest go całkiem sporo po północnej stronie grani, w żlebach i kotłach. W wielu miejscach nadal konieczne jest używanie sprzętu zimowego, na Orlej Perci większość łańcuchów pozostaje pod śniegiem. Poniedziałek będzie pogodny, mogą pojawić się chmury, ale czas nasłonecznienia wyniesie do 12 godzin. W Zakopanem mamy 23 st., nad Morskim Okiem 21 st., na Kasprowym 12 st., a na Rysach 8 st. Tam nocą spodziewane są burze. Wieje lekki wietrzyk, a ciśnienie wynosi 1022 hPa. Słońce wzeszło o 4:42, a zajdzie o 20:33.

 

Wtorek, 29 maja

Wtorek będzie jeszcze bardziej słoneczny, ale temperatura praktycznie nie ulegnie zmianie: w Zakopanem 23 st., nad Morskim Okiem 19 st., na Kasprowym 11 st., a na Rysach 7 st. C. Ciśnienie wyniesie 1020 hPa, przewidywany czas nasłonecznienia to nawet do 14 godzin nad Morskim Okiem. Słońce pojawi się na horyzoncie o 4:41, zajdzie o 20:34.

 

Środa, 30 maja

W środę nieco mniej słońca, czas nasłonecznienia do 8 godzin. Termometry wskażą w stolicy Tatr 21 st. C, nad Morskim Okiem 19, na szczycie Kasprowego 12 – tam umiarkowane zachmurzenie i niewiele słońca. Na Rysach 7 st. C, po południu spodziewane są burze i opady deszczu. Wiatr tego dnia będzie niewielki – do 15 km/h, a barometry wskażą 1018 hPa. Wschód słońca o 4:41, zachód o 20:35.

 

Czwartek, 31 maja

W Boże Ciało pogorszenie pogody, słońce schowa się za chmurami. Czeka nas pochmurny dzień, jednak opady deszczu spodziewane są tylko na Rysach do południa. Termometry w Zakopanem wskażą ponownie 21 st.C. Nad Morskim Okiem zanotujemy 18 st. C, na Kasprowym 11 st. C, a na Rysach 7 st. C. Na najwyższym szczycie Polski po południu i w nocy spodziewane są burze. Wiatr znów znikomy, do 15 km/h, ciśnienie spadnie do 1015 hPa. Słońce wzejdzie o 4:40, a zajdzie o 20:36. Najbliższe dni zapowiadają się ciepło i pogodnie, jednak należy być przygotowanym na ewentualne załamanie pogody w wyższych partiach. Udanego tygodnia!