Kamera na Hali Gąsienicowej

W ostatnim czasie pogoda w Tatrach i Zakopanem bywa zmienna. Tydzień zaczyna się od chmur i wiatru - pogorszenie pogody może poskutkować ogłoszeniem 3. stopnia lawinowego w dniu jutrzejszym. Będą jednak także optymistyczne dni.

Poniedziałek, 28 stycznia 2019 r.

Tydzień rozpoczał się pochmurnie. Dziś w Tatrach i Zakopanem pełne zachmurzenie i nie ma co liczyć na słońce. Temperatura powietrza wynosi 2 st. C w Zakopanem, -1 nad Morskim Okiem, -4 na Kasprowym i -8 na Rysach. Odczuwanie jest jednak na poziomie niższym nawet o kilka stopni ze względu na silny wiatr. Na graniach wieje on z prędkością 65 km/h, co powoduje m.in. zatrzymanie wyciągów w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej oraz problemy z kursowaniem kolejki na Kasprowy Wierch. Prószy niewielki śnieg. Ciśnienie atmosferyczne jest bardzo niskie i wynosi 995 hPa. Słońce wzeszło o godz. 7:17, a zachodzi o 16:29.

Wtorek, 29 stycznia 2019 r.

Jutro zdecydowane ochłodzenie, ustąpi natomiast wiatr, będziemy mogli także liczyć na 3 h nasłonecznienia. Termometry wskażą następujące wartości: -1 st. C w Zakopanem i nad Morskim Okiem, -7 st. na Kasprowym i -13 st. na Rysach. Wiatr nie powinien tym razem przekroczyć 30 km/h. Ciśnienie intensywnie wzrośnie i wyniesie 1005 hPa. Śnieg poprószy raczej symbolicznie. Wschód słońca będzie mieć miejsce godz. 7:16, a zachód o 16.30.

Środa, 30 stycznia 2019 r.

Wydaje się, że środa będzie najładniejszym dniem w tym tygodniu. Wedle różnych prognoz ma być 5 do 8 h nasłonecznienia, co na pewno zachęci do górskich wędrówek. W temperaturze nie nastąpią większe zmiany. W stolicy Tatr odnotujemy 0 st. C, nad największym jeziorem w Tatrach -2 st. C, na Kasprowym -7, na Rysach -11 st. Wiatr nie przekroczy tego dnia 35 km/h, a ciśnienie wyniesie 1003 hPa. Słońce wzejdzie o godz. 7:17, a zajdzie o 16:29.

Czwartek, 31 stycznia 2019 r.

W czwartek zdecydowanie więcej chmur, wrócą także opady śniegu w wyższych partiach. Na Rysach może spaść kilkanaście centymetrów śniegu. Temperatura w Zakopanem wynosić będzie 0 st. C, nad Morskim Okiem -2 st. C, na Kasprowym Wierchu -5, a na Rysach -10. Wiatr może osiągnąć 40 km/h, a barometry wskażą 1005 hPa. Wschód słońca o 7:13, zachód o 16:34. Pogoda na najbliższe dni zapowiada się zmiennie, dlatego niezwykle ważne jest, aby uważnie śledzić komunikaty pogodowe i aktualny stopień zagrożenia lawinowego, a trasy wycieczek dostosowywać do panujących warunków. Życzymy udanego tygodnia!