warunki w Tatrach

Na Podhale wróciła zima. W nocy w Zakopanem spadło 5 centymetrów świeżego śniegu. Warunki do działalności górskiej są bardzo trudne, wieje silny wiatr, szlaki są zasypane i wyzawiewane, a niski pułap chmur utrudnia orientację w terenie. A jaka pogoda zapowiada się na najbliższy weekend?

Piątek, 28 lutego 2020 r.

Na szlakach leży warstwa świeżego śniegu, pod którą leży stara, zalodzona warstwa. Warunki do działalności górskiej są trudne: niski pułap chmur utrudnia orientację w terenie, a powyżej górnej granicy lasu, jak również mniej uczęszczane szlaki w niższych partiach gór, są nieprzetarte. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego - Śnieg bardzo nierównomiernie rozmieszczony; wiele miejsc wywianych do skały, traw, twardego podkładu; pod ścianami, u wylotów żlebów, w zagłębieniach depozyty w postaci diun, pryzm, klinów śnieżnych. W Zakopanem jest - 1 stopień, nad Morskim Okiem - 4, na Kasprowym Wierchu - 8, a na Rysach - 14. Wiatr wieje dziś z prędkością ok, 40 km/h, w porywach do 70 km/h. 

Wschód słońca: 6:24 Zachód słońca: 17:20

Sobota, 29 lutego 2020 r.

Na sobotę synoptycy prognozują poprawę pogody: nad Tatrami zaświeci słońce, a prędkość wiatru spadnie do ok. 30 km/h. Będzie cieplej niż w piątek: 3 stopnie w Zakopanem, - 2 nad Morskim Okiem, - 7 na Kasprowym Wierchu i - 10 na Rysach. Po piątkowych opadach śniegu połączonym z mocnym wiatrem szlaki będą pozawiewane, a zagrożenie lawinowe może wzrosnąć. Czas nasłonecznienia wyniesie do 4 godzin.

Wschód słońca: 6:22 Zachód słońca: 17:21

Niedziela, 1 marca 2020 r.

W niedzielę znów dużo chmur, przelotnie będzie sypać śnieg. Czas nasłonecznienia wyniesie maksymalnie godzinę. W Zakopanem będzie 5 stopni, nad Morskim Okiem 1, na Kasprowym Wierchu - 3, a na Rysach - 6. Rano będzie praktycznie bezwietrznie, po południu powieje z prędkością do 35 km/h. Początek tygodnia to kontynuacja niedzielnej aury: sporo chmur, opady śniegu. Zima!

Wschód słońca: 6:20 Zachód słońca: 17:22