warunki w Tatrach

W ostatnich dniach w pogodzie dużo się działo. Był deszcz, śnieg, grad i słońce. Dziś od rana pochmurno, a niski pułap chmur utrudnia orientację w terenie. Warunki do działalności górskiej są trudne. A jaka pogoda zapowiada się na najbliższe dni?

Piątek, 29 maja 2020 r.

Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Pada deszcz, a w wyższych partiach gór śnieg. Szlaki są mokre i zabłocone, z kolei powyżej górnej granicy lasu panują warunki zimowe. W wielu miejscach świeży śnieg przykrywa starą, zmrożoną warstwę. Tam niezbędny jest sprzęt zimowy (raki, czekan, lawinowe ABC) i umiejętność posługiwania się nim. Prędkość wiatru ok. 30 km/h, w porywach do 60 km/h. W Zakopanem mamy 10 stopni, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym Wierchu 2, a na Rysach - 2. Czas nasłonecznienia wyniesie maksymalnie godzinę.

Wschód słońca: 4:41 Zachód słońca: 20:32

Sobota, 30 maja 2020 r.

W sobotę zachmurzenie duże, okresami może padać deszcz (w wyższych partiach gór śnieg). Termometry pokażą 9 stopni w Zakopanem, 8 nad Morskim Okiem, 0 na Kasprowym Wierchu i - 6 na Rysach. Wiatr powieje z prędkością ok. 35 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie maksymalnie 2 godziny. Synoptycy przewidują, że w nocy z soboty na niedzielę będzie intensywnie padać / sypać śnieg. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej w partiach szczytowych gór to ok. 15 centymetrów.

Wschód słońca: 4:39 Zachód słońca: 20:34

Niedziela, 31 maja 2020 r.

Niedziela cała zapowiada się deszczowa (w górach śnieg). Warunki do uprawiania turystyki z pewnością będą skrajnie niekorzystne. W ciągu doby spanie kolejne kilkanaście centymetrów świeżego śniegu. W Zakopanem będzie 9 stopni, nad Morskim Okiem 7, na Kasprowym Wierchu 2, a na Rysach 0. Wiatr silny, porywisty, wiejący ze średnią prędkością ok. 55 km/h. Więcej przejaśnień można się spodziewać dopiero w kolejnym tygodniu. 

Wschód słońca: 4:39 Zachód słońca: 20:35