Kamera Kościelisko

Przed nami bardzo zróżnicowany weekend w Tatrach. W piątek i sobotę nie braknie wiatru i stosunkowo wysokich temperatur, natomiast w niedzielę przyjdzie znaczne ochłodzenie.

Piątek, 29 stycznia 2021 r.

Po ostatnich dniach, w których sytuacja pogodowa uległa stabilizacji, TOPR zdecydował się na ogłoszenie 2. stopnia zagrożenia lawinowego zamiast obowiązującej wcześniej "trójki". Ratownicy ostrzegają jednak, że w niektórych miejscach zagrożenie to może być większe. Warunki do chodzenia po wyższych partiach gór są trudne. W wielu miejscach przebieg szlaków jest słabo widoczny, możemy spotkać zaspy, a na graniach także nawisy śnieżne. Dziś słońce walczy z chmurami - mamy więc typowy dzień z zachmurzeniem umiarkowanym. Przewidywane są niewielkie opady śniegu - które będą nabierać intensywności w godzinach wieczornych. Temperatura w Zakopanem wynosi 1 st. C, nad Morskim Okiem -2, na Kasprowym -3, a na Rysach -9. Wieje dosyć silny wiatr - do ok. 60 km/h i ze względu na to odczuwalne temperatury mogą być nawet o 10 st. niższe. Ciśnienie atmosferyczne wynosi dziś 1000 hPa. Na Kasprowym pokrywa śnieżna wynosi 125 cm. Wschód słońca dzisiaj miał miejsce o 7:15, zachód będzie o 16:31.

Sobota, 30 stycznia 2021 r.

Sobota będzie pogodowo najgorszym dniem tego weekendu. Przede wszystkim upłynie ona pod znakiem bardzo silnego wiatru, który czasem może w porywach osiągać wartości zbliżone do 100 km/h. Będzie też cieplej niż w piątek, ale na niebie nie pojawi się słońce, cały czas skrywając się za chmurami. Termometry wskażą 3 st. w Zakopanem, 0 nad Morskim Okiem, -3 na Kasprowym, a jedynym miejscem, gdzie będzie chłodniej niż w piątek, będą Rysy. Temperatura wyniesie tam -11 st. W ciągu dnia opady śniegu - może spaść ok. 10 cm białego puchu. Ciśnienie bardzo niskie - 994 hPa. Słońce tego dnia wyjdzie zza horyzontu o 7:14, schowa się zaś o 16:33.

Niedziela, 31 stycznia 2021 r.

W niedzielę znaczne ochłodzenie i dużo słońca - możemy spodziewać się 5 h nasłonecznia, co przy nadal krótkim dniu jest całkiem niezłym wynikiem. Temperatury wyniosą odpowiednio: w Zakopanem -3, nad Morskim Okiem -5, na Kasprowym -8, na Rysach -13. Przez cały dzień nie będzie żadnych opadów, zelżeje też wiatr, który tego dnia nie będzie przekraczał 20 km/h. Zanotujemy duży wzrost ciśnienia atmosferycznego - do wartości 1007 hPa. Wschód słońca o 7:12, zachód o 16:34. Niedziela będzie zdecydowanie najlepszym dniem do górskich wędrówek, ze względu na słoneczną pogodę. Musimy jednak pamiętać, że warunki w górach wymają doświadczenia i pełnego sprzętu zimowego. W piątek, a zwłaszcza w sobotę - ze względu na silny wiatr lepiej odpuścić sobie poważniejsze tury. Życzymy wszystkim dobrego weekendu!