warunki weekendowe w Tatrach

W ubiegły weekend w Tatry powróciła zima, tydzień zaś był deszczowy i chłodny. Niestety najbliższe dni nie zapowiadają się lepiej.

Piątek, 29 czerwca 2018 r.
Warunki do wędrówki są niekorzystne. Stan wód jest podniesiony, niektóre szlaki są podtopione. W wyższych partiach widoczność jest znacznie ograniczona przez niski pułap chmur i padający deszcz. Twardy śnieg niezmiennie zalega na szlaku na Rysy, na Mieguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, w Żlebie Kulczyńskiego oraz na szlaku na Zawrat i na Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej. Przypominamy, że do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy i doświadczenie. 

W piątek możemy się spodziewać ulewnych deszczy i burz, będzie cieplej niż w poprzednich dniach. W Zakopanem termometry pokażą 18 st. C, nad Morskim Okiem 16, na Kasprowym Wierchu 10, na Rysach 9. Burze na najwyższym szczycie Polski mogą wystąpić w dzień oraz w nocy, w pozostałych miejscach spodziewane są po południu lub wieczorem. Ciśnienie wynosi dziś 1009 hPa, słońce wstało o 4:37 i zajdzie o 20:49, jednak niestety go nie zobaczymy – czas nasłonecznienia będzie równy 0. 

 

Sobota, 30 czerwca 2018 r.
W sobotę nieco mniejsze zachmurzenie, nie powinny pojawić się burze. Może za to przelotnie popadać deszcz, a na Rysach w ciagu dnia pokaże się nawet słońce. Wiatr powieje tam z prędkością do 40 km/h. Temperatura znacznie spadnie: w stolicy Tatr wyniesie 11 st. C, nad Morskim Okiem 10, na Kasprowym Wierchu 5, na Rysach 1. Ciśnienie nieznacznie wzrośnie do 1013 hPa. Wschodu słońca możemy się spodziewać o 4:38, zaś zachodu o 20:49. Czas nasłoneczniena w większości miejsc na poziomie 2-3 godzin, jednak nad Morskim Okiem spodziewane są rozpogodzenia – tam słońce pokaże się na dłużej.

 

Niedziela, 1 lipca 2018 r.
Niedziela będzie chłodna, możemy jednak spodziewać się przejaśnień. Wszędzie przewidywane są przelotne opady deszczu, a w wyższych partiach może poprószyć śnieg. Termometry pokażą w Zakopanem 10 st. C, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym 1, a na Rysach zaledwie 2 poniżej zera. Ciśnienie jeszcze wzrośnie i wyniesie 1018 hPa, wiatr na Rysach osłabnie do 20 km/h. Słońce wzejdzie o 4:38, zajdzie o 20:49. 

Weekend będzie chłodny i deszczowy, a warunki na szlakach po długotrwałych opadach są niekorzystne. W wyższych partiach nadal zalega twardy śnieg, który jest śliski i łatwo może spowodować upadek, zatem należy odpowiednio się przygotować lub przełożyć wycieczkę na inny czas. Od wtorku spodziewane jest ocieplenie i poprawa pogody. Życzymy bezpiecznych wędrówek i udanego weekendu!