Kamera Morskie Oko

Ci, którzy w tym roku wybrali Tatry na Majówkę - jeśli prognozy się sprawdzą, będą zapewne odczuwać lekki niedosyt. Pogoda na przełomie kwietnia i maja ma być, lekko mówiąc, niezbyt przyjemna.

Poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r.

Początek majówkowego tygodnia w Tatrach to krajobraz po ostatnich opadach deszczu i śniegu. Podhale zostało mocno "skropione" deszczówką, a powyżej górnej granicy lasu pojawiła się świeża warstwa śniegu. Na Kasprowym spadło go aż 12 cm. W związku z tym dla wysokości większych niż 1800 m ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki w dolinach są mokre i pełne błota, a wyżej zaśnieżone. Warunki do uprawiania turystyki są więc ciężkie, a na najbliższe dni nie jest zapowiadana poprawa. TPN zamknął Tatry dla narciarzy poza rejonem Rysów, nie działa także Kolej Goryczkowa, a Gąsienicowa zakończy pracę po Majówce. Dziś w Zakopanem pochmurno, 10 st. C i niewielkie opady deszczu. Nad Morskim Okiem temperatura wynosi 8 st. C, na Kasprowym 1 st., a na Rysach -3. W wyższych partiach możliwe bardzo przelotne opady deszczu ze śniegiem. Ciśnienie wynosi dziś 1011 hPa, wiatr niewielki - do 20 km/h. Łączny czas nasłonecznienia to zaledwie 1 h. Wschód słońca dziś był o 5:22, a zachód będzie o 19:53.

Wtorek, 30 kwietnia 2019 r.

Wtorek w pogodzie zapowiada się źle. Nieco się ogłodzi - w Zakopanem 8 st., nad Morskim Okiem 6, natomiast na Kasprowym nadal 1, na Rysach nadal -3. Naistotniejsze będą jednak opady - w dolinach ma spaść ponad 7 mm deszczu, co w wyższych partiach Tatr zaowocuje 20 cm świeżego śniegu! Wiatr wzrośnie do 30 km/h, ciśnienie natomiast pozostanie bez zmian i wyniesie 1011 hPa. Cały dzień będzie bardzo pochmurny - słońce nie pojawi się zza chmur ani na chwilę. Wschód o godzinie 5:21, zachód o 19:54. Tego dnia odradzamy wyjścia w góry.

Środa, 1 maja 2019 r.

Święto Pracy będzie dniem pochmurnym, ale zdecydowanie mniej deszczowym. Jest nawet szansa, że na kilka godzin pojawi się słońce. Temperatury będą wyglądać bardzo podobnie do wtorku. W Zakopanem 9 st., nad Morskim Okiem 7 st., na Kasprowym 2 st., na Rysach -4. Wiatr powieje z prędkością maksymalną 35 km/h. W mieście przelotne opady, w górach symbolicznie może poprószyć śnieg. Ciśnienie atmosferyczne tego dnia wyniesie 1009 hPa. Słońce wzejdzie o 5:19, a zajdzie o 19:56.

Czwartek, 2 maja 2019 r.

Czwartek ma być najładniejszych z najbliższych dni. Lekko się ociepli, wyjdzie nieco słońca i przestanie w końcu padać. W Zakopanem termometry wskażą 12 st., nad Morskim Okiem 9, na Kasprowym 3, a na Rysach -2. Wiatr zelżeje do 20 km/h, a przewidywany czas nasłonecznienia to 6 h. Ciśnienie wyniesie 1007 hPa. Słońce pojawi się na niebie o 5:17, a zajdzie o 19:57. Mimo poprawy pogody należy pamiętać, że po długotrwałych opadach niżej położone szlaki będą śliskie i błotnste, a w wyższych partiach zalegać na nich będzie świeży śnieg. Radzimy rozsądnie planować swoje wycieczki, dostosowując trasy do swoich możliwości i tego, na co pozwoli pogoda. Życzymy udanego majówkowego wypoczynku!