Kamera Hala Gąsienicowa

Przed nami Majówka. Jak wskazują prognozy, pogoda będzie dobra tylko w pierwszej jej części - potem spadnie deszcz. Szczególnie pięknym dniem ma być sobota.

Piątek, 29 kwietnia 2022 r.

W Tatrach mimo że kończy się kwiecień, mamy pełnię zimy. Co prawda na nisko położonych polanach jakiś czas temu zakwitły już krokusy, niemniej jednak na wysokości około 2000 m nadal leży 1,5 m śniegu. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego, ale są plany wprowadzenia na sobotę "dwójki". Pokrywa lodowa na tatrzańskich stawach utrzymuje się, ale jest już bardzo cienka i nie nadaje się do tego, aby po niej chodzić. TPN zamknął dla narciarzy wszystkie szlaki i trasy położone na zachód od Kasprowego Wierchu (włącznie z Doliną Goryczkową). W piątek w Tatrach przewaga słońca, ale w ciągu dnia zacznie się to zmieniać. Łączny czas nasłonecznienia powinien wynieść około 4 h. Temperatury kształtują się następująco: Zakopane 10, Morskie Oko 8, Kasprowy Wierch 1, Rysy -3. Dziś na pewno nie będzie padać, a siła wiatru nie przekroczy 15 km/h. Zachód słońca o 19:53.

Sobota, 30 kwietnia 2022 r.

Sobota będzie bardzo ładnym dniem, całkiem korzystnym do uprawiania turystyki, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Na niebie będzie bardzo niewiele chmur - głównie w godzinach popołudniowych, co przyniesie efekt w postaci 8 h nasłonecznienia. Nie będzie żadnych opadów i będzie praktycznie bezwietrznie. Na termometrach pokażą się następujące wartości: w Zakopanem 12 st., nad Morskim Okiem 10 st., na Kasprowym 4 st., na Rysach -2 st. Słońce tego dnia wzejdzie o 5:20, a zajdzie o 19:55.

Niedziela, 1 maja 2022 r.

Nowy miesiąc rozpocznie się od lekkiego załamania pogody. Ma być pochmurno - wedle różnych prognoz od 4 h nasłonecznienia po całkowite zachmurzenie. Spadnie około 5 mm deszczu - głównie jednak po godzinie 18. W Zakopanem odnotujemy 13 st. C, nad Morskim Okiem 10, na Kasprowym 4, na Rysach 2. Siła wiatru nadal będzie bardzo mała i raczej nie przekroczy 10 km/h. Wschód słońca o 5:18, zachód o 19:56.

Kolejne dni Majówki

2 i 3 maja będą gorsze zdecydowanie od weekendu. W obydwu tych dniach może spaść po 10 mm deszczu, a od wysokości 2500 m kilka centymetrów śniegu. Możemy spodziewać się prawie całkowitego zachmurzenia i temperatur w granicach 13 st. w Zakopanem i 5 st. na Kasprowym Wierchu. Ambitniejsze górskie plany lepiej więc zrealizować w pierwszej części Majówki.