warunki w Tatrach

Miniony tydzień upłynął pod znakiem trudnych warunków do działalności górskiej. Szlaki są śliskie i oblodzone, a powyżej 1900 m n.p.m. występuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Jaka pogoda będzie w najbliższy weekend?

Piątek, 29 listopada 2019 r.

Dziś rano pokazało się słońce, teraz jednak jest więcej chmur i przelotnie pada deszcz, a wysoko w górach śnieg. Warunki do wędrówek są niekorzystne. Szlaki są mokre, śliskie, silnie oblodzone. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia. Wiejący z prędkością do 60 km/h wiatr obniża temperaturę odczuwalną. W Zakopanem jest teraz 6 stopni, nad Morskim Okiem 2, na Kasprowym Wierchu - 2, a na Rysach - 7. Tempratura odczuwalna na graniach wynosi ok. - 18 stopni. Powyżej 1900 m n.p.m. obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na depozyty śniegu nawianego do wklęsłych formacji terenowych (w żlebach, pod ścianami, w kociołkach). Czas nasłonecznienia wyniesie do godziny.

Wschód słońca: 7:09 Zachód słońca: 15:45

Sobota, 30 listopada 2019 r.

W sobotę znacznie się ochłodzi. W Zakopanem będą - 2 stopnie, nad Morskim Okiem - 4, na Kasprowym Wierchu - 10, a na Rysach - 13. Temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie Polski wyniesie - 25 stopni. Prędkość wiatru sięgnie 40 km/h. Będzie sporo chmur, może przelotnie poprószyć śnieg. Czas nasłonecznienia wyniesie do 2 godzin. 

Wschód słońca: 7:11 Zachód słońca: 15:44

Niedziela, 1 grudnia 2019 r.

W niedzielę trochę się rozpogodzi, a czas nasłonecznienia wyniesie 4 godziny. Będzie trochę cieplej niż w sobotę: 2 stopnie w Zakopanem, - 2 nad Morskim Okiem, - 8 na Kasprowym Wierchu i - 10 na Rysach. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1024 hPa, biometr będzie niekorzystny. Przypominamy, że szlak w Dolinie Roztoki, od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest zamknięty do odwołania z powodu remontu. Cieplej ma być dopiero w połowie przyszłego tygodnia.

Wschód słońca: 7:11 Zachód słońca: 15:44