Kamera TOPR

Druga połowa tegorocznej Majówki, podobnie jak jej pierwsza część, pogodą ma nie zachwycać. Warto jednak zauważyć, że na pierwsze dni długiego weekendu prognozowano dużo gorszą pogodę niż ta, która była w rzeczywistości. Miejmy nadzieję, że i tym razem tak będzie.

Piątek, 3 maja 2019 r.

Po ostatnich dniach, których nawet przez chwilę mieliśmy 3. stopień zagrożenia lawinowego, sytuacja powoli się poprawia. Obecnie obowiązuje lawinowa "jedynka". Tatry, jak zwykle o takiej porze roku, podzielone są na dwie części. W dolnych partiach panuje wiosna, choć po ostatnich opadach jest to mokra wiosna. Jest sporo błota, a wysoki stan wód potoków w niektórych miejscach powoduje podtopienia szlaków. W górnych partiach natomiast panuje pełnia zimy i dla wybierających się tam osób nadal całkowicie obowiązkowy jest pełny sprzęt zimowy. W piątek w Zakopanem 10 st. C, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym 3, na Rysach -3. W drugiej części dnia nadejdzie załamanie pogody i możemy spodziewać powrotu opadów deszczu, a wyżej śniegu. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1006 hPa, a wiatr osiągnie ok. 35 km/h wysoko w górach. Odnotujemy ok. 2 h nasłonecznienia. Wschód o godz. 5:16, zachód 19:59.

Sobota, 4 maja 2019 r.

Sobota ma być dniem brzydkim. W Zakopanem łączny czas nasłonecznienia wyniesie ok. 1 h i ma spaść około 10 mm deszczu. Już na wysokości Morskiego Oka opady będą przeradzać się w śnieg z deszczem, a wysoko w górach może spaść nawet 30 cm śniegu. Temperatura w mieście wyniesie 7 st. C, nad Morskim Okiem 5 st., na Kasprowym 1 st., na Rysach -3. Ciśnienie wyniesie 1007 hPa, a wiatr nie powinien przekroczyć 45 km/h. Wschód słońca będzie mieć miejsce o 5:14, a zachód o 20:00.

Niedziela, 5 maja 2019 r.

W niedzielę dalszy ciąg opadów, choć tego dnia będą one mniejsze. W Zakopanem i nad Morskim Okiem spadnie kilka mm deszczu, a wyżej do kilkunastu cm śniegu. Słońce ani na chwilę nie wyjrzy zza chmur. Temperatura w dolinach 6 st., nad Morskim Okiem 5, na Kasprowym 1, na Rysach -4. Barometry tego dnia wskażą ponownie 1007 hPa. Wiatr osiągnie maksymalną prędkość 20 km/h. Słońce tego dnia wzejdzie o 5:12, a zajdzie o 20:02. Wszystkim wybierającym się na szlaki zalecamy odpowiednie przygotowanie się, rozsądek i prosimy o śledzenie aktualnej warunków na Portalu Tatrzański oraz na fanpage'u Aktualna sytuacja w Tatrach. Życzymy udanego weekendu!